WhatsApp’la ilgili skandal bir büyük tehlike daha

13 Ocak 2021 13:03 Bilim ve Teknoloji
WhatsApp’la ilgili skandal bir büyük tehlike daha

Kullanıcılarına yönelik ‘yeni gizlilik politikası’ kararı ile tepki çeken WhatsApp’ın kullanıcılarının özel mesajlarını Google ile paylaştığı ortaya çıktı.

WhatsApp , bazı özel gruplarına ve kullanıcı profillerine Google Arama’da erişilebildiği bir sorunu çözdü.

Geliştirme, WhatsApp’ın kullanıcılarından yeni gizlilik politikası ve ebeveynle daha fazla kullanıcı verisi paylaşmayı amaçlayan hizmet şartları nedeniyle bir tepki ile karşı karşıya kaldığı bir zamanda geliyor.

WhatsApp’taki bir açık, grup sohbetlerinin Google’da indekslenmesine, yani arama sonuçlarında görülmesine neden oldu.

Rajaharia, ET’ye, 1.700’den fazla grup davet bağlantısının ve 7.000’den fazla profilin Google arama sonuçlarında göründüğünü söyledi.

Bu bağlantılardan bazıları pornografiyi paylaşan gruplara yol açarken, diğerleri belirli ilgi alanlarına veya topluluklara adanmış gruplar içindi.

Ancak bu bağlantılar artık arama sonuçlarında görünmemektedir.

WhatsApp, bu grupların ve profillerin endekslenmesine yol açan ‘chat.whatsapp.com’ alt etki alanı için robots.txt dosyasını dahil etmedi.Robots.txt, geliştiriciler tarafından web sitelerinden hangi sayfaların işlenip işlenemeyeceği konusunda arama motoru tarayıcılarına talimat vermek için kullanılan küresel bir standarttır.

“Mart 2020’den bu yana, WhatsApp, Google’a göre onları dizine ekleme dışında bırakacak olan tüm derin bağlantı sayfalarına “noindex”etiketini dahil etti. Bu sohbetleri dizine eklememek için geri bildirimimizi Google’a verdik. Bir WhatsApp sözcüsü, bir gruba bir kişi katıldığında, bu gruptaki herkes bir bildirim alır ve yönetici grup davet bağlantısını istediği zaman iptal edebilir veya değiştirebilir, “dedi.

“Aranabilir, herkese açık kanallarda paylaşılan tüm içerikler gibi, internette herkese açık olarak yayınlanan davet bağlantıları diğer WhatsApp kullanıcıları tarafından bulunabilir. Kullanıcıların tanıdıkları ve güvendikleri kişilerle özel olarak paylaşmak istedikleri bağlantılar herkese açık bir şekilde yayınlanmamalıdır. sözcü, erişilebilir web sitesi “diye ekledi.
Önde gelen ters mühendis Jane Manchun Wong’un belirttiği ve geçen yıl şirket tarafından düzeltilen 470.000’den fazla grup davet bağlantılarının arama motorları tarafından dizine eklenmesini sağlayan mesajlaşma uygulamasının yanlış yapılandırması nedeniyle sorun ilk kez 2019’da ortaya çıktı.

Bir Yorum Bırakın

Köşe Yazarlarımız

Nusrettin Dönek

BIDEN DÜNYAYA UMUT VERECEK Mİ?

Leyla Gevrek

ALLAH RAHMET EYLESİN

Yıldırım Kılınç

Akıllı bir yatırımın sırrı

İbrahim Kıran

Beşiktaş Galatasaray maç önü değerlendirmesi ve muhtemel ilk 11’ler

Nöbetçi Eczaneler

Nöbetçi Eczaneler

21 Ocak 2021 nöbetçi tüm eczaneleri görüntüleyin.

Süper Lig Fikstürü

Günlük Burç Yorumları

Facebook

Twitter

En Çok Okunanlar

Anketler

En iyi dizi sizce hangisi?

Anket Sonuçları

Yükleniyor ... Yükleniyor ...