Vombat: Dünyanın en korkak hayvanı

08 Ekim 2020 00:09 Hayvanlar Alemi
Vombat: Dünyanın en korkak hayvanı

Vombatlar keseli hayvanlardan bir tanesidir. Aynı zamanda koalanın yakın akrabasıdır. Vombatlar bir çok ilginç özelliği ile dikkat çekmeyi başarıyor. Oldukça sevimli, uysal ve aynı zamanda sakin hayvanlardır. Avustralya’da yaşayan  vombatlar otobur hayvanlardır. Saman, yapraklar, ağaç kabukları ile beslenirler. Bu yüzden dişleri oldukça güçlüdür. Aynı zamanda pençeleri ve tırnakları da oldukça kuvvetlidir. Tünel  kazma konusunda oldukça başarılıdır. Toprağın altında 30 metre uzunluğunda tünel kazabilirler. Vombatlar küçük bir ayı yavrusunu andırır. Boy uzunlukları ortalama 1 metre kadardır. Kiloları ise  25-30 kilogram ağırlığını bulur. Keseleri diğer keseli hayvanlar gibi değildir. Vombatların keseleri diğer hayvanların aksine sırt bölgesinde yer almaktadır. Sırt bölgesinde bulunan kese sayesinde her türlü toprak ve pislik girmesi engellenir. Tünel kazarken keselerinin oldukça faydasının görürler.

Vombatlar Korkunun Kokusunu Alıyor

Vombatların bir diğer özelliği sizin gülümsemenize neden olacak kadar ilginçtir. Çünkü Vombatlar  dünyanın en korkak hayvanı ünvanına sahiptir. Bir tehlike söz konusu olduğunda Vombatlar kilometrelerce uzaktan bu kokuyu alırlar. Bu tehlike kokusunu alan Vombatlar korkudan bayılır. Bu durum da vombatların görüntüsünün aslında aldatıcı olduğunu fark edersiniz. O kadar çok ürkek hayvanlardır ki 5 km uzakta olan bir vahşi hayvan kokusunu hissettiklerinde anında bayılırlar.

Vombatların Bir Diğer İlginç Özelliği Dışkısı

Vombatların ilginç özelliklerinden bir tanesi ise dışkısıdır. Sadece otlarla beslenir. Bu yüzden vombatların sindirim sistemi oldukça yavaş çalışmaktadır.  Bu sevimli ve ürkek hayvan dışkısını 10-15 günde bir yapmaktadır. Buraya kadar okuduğunuzda bunda ilginç bir şey yokmuş diyebilirsiniz. Çünkü ilginç olan kısmını şimdi söylüyoruz. 15 günde bir dışkısını çıkaran vombatlar dışkılarını kare şeklinde yapar. Hatta dışkıları kare şeklinde bir çikolatayı andırır. Bu sevimli canlıların tümü devlet koruması altındadır. Avlanmaları kesinlikle yasaktır.

Bir Yorum Bırakın

Köşe Yazarlarımız

Nusrettin Dönek

BIDEN DÜNYAYA UMUT VERECEK Mİ?

Leyla Gevrek

ALLAH RAHMET EYLESİN

Yıldırım Kılınç

Akıllı bir yatırımın sırrı

İbrahim Kıran

Beşiktaş Galatasaray maç önü değerlendirmesi ve muhtemel ilk 11’ler

Nöbetçi Eczaneler

Nöbetçi Eczaneler

21 Ocak 2021 nöbetçi tüm eczaneleri görüntüleyin.

Süper Lig Fikstürü

Günlük Burç Yorumları

Facebook

Twitter

En Çok Okunanlar

Anketler

En Çok Beğendiğiniz Sihirbaz Sürümü Hangisi

Anket Sonuçları

Yükleniyor ... Yükleniyor ...