• Anasayfa /
  • /
  • Uzay fethi, süper bilgisayar, Çin tüm hızıyla fırlatılan bilim devi!

Uzay fethi, süper bilgisayar, Çin tüm hızıyla fırlatılan bilim devi!

13 Ocak 2021 23:42 Ekonomi
Uzay fethi, süper bilgisayar, Çin tüm hızıyla fırlatılan bilim devi!

“Orta Krallık hızlanıyor”. Xi Jinping, bilim ve teknoloji projelerinin başarısını Çin siyasi modelinin başarısının temel bir göstergesi haline getirdi.

Sonsuz uzaydan okyanusların derinliklerine. 31 Aralık 2020’de televizyonda selamlaşması vesilesiyle Xi Jinping, Çin’in son on iki ayda elde ettiği üç bilimsel başarıyı övdü: Tianwen-1 sondasının Mars gezegenine gönderilmesi, Gemide, Ay’dan alınan bazı örneklerle Chang’e-5 sondasının Dünya’ya dönüşü ve denizaltı Fendouzhe’nin (“güreşçi”) 10.000 metreden daha fazla sekiz kez dalışı derinlik.

Çin cumhurbaşkanı her 31 Aralık’ta ülkesinin büyüklüğünü gözünde en iyi sembolize eden başarıları vurgulamayı seviyor. 2019’da özellikle Chang’e-4 uydusunun uzak tarafına inişinde, Xuelong 2 buzkıranının Antarktika’daki ilk yolculuğunda ve 5G’nin geliştirilmesinde ısrar etti.

Örtük mesaj açık: olmaya: Donald Trump tarafından dışarı çıktı ticaret ve teknoloji savaşa rağmen, Çin Xi Jinping bunun için belirlediği hedeflere ulaşmak için doğru yolda olduğunu “en yenilikçi ülkelerden biri” tarafından 2030 ve Çin Komünist Partisinin (ÇKP) iktidara gelişinin yüzüncü yıldönümü olan 2049’da “en yenilikçi ülke”.

Yine de bu kendinden emin, hatta otoriter Xi Jinping bir başkasını saklayabilir. 28 Mayıs 2018’de endişeli bir lider, ülkenin bilimsel seçkinleri önünde konuşur: Çin Bilimler Akademisi ve Çin Mühendislik Akademisi, her iki yılda bir Çin’in sarayında bir araya geliyor. Tiananmen Meydanı’ndaki Halk Meclisi. O yıl konuşması bir övgüden çok bir iddianameydi.

“Tekno-milliyetçilik”:

“Bilim ve teknoloji vizyonumuz, çerçevemiz, inovasyon kapasitemiz, kaynakların tahsisi, sistem ve politikalar yürürlüğe konmuş henüz yeni zorluklara ve yerleşik gereksinimlere uyarlanmamıştır. 19 ile inci 2017 yılında düzenlenen CPC, Kongresi, ” dikkat çekti.

Bir Yorum Bırakın

Köşe Yazarlarımız

Nusrettin Dönek

SİYASETTE ÜSLUP KAVGASI

Leyla Gevrek

ALLAH RAHMET EYLESİN

Yıldırım Kılınç

Akıllı bir yatırımın sırrı

İbrahim Kıran

Beşiktaş Galatasaray maç önü değerlendirmesi ve muhtemel ilk 11’ler

Nöbetçi Eczaneler

Nöbetçi Eczaneler

16 Ocak 2021 nöbetçi tüm eczaneleri görüntüleyin.

Süper Lig Fikstürü

Günlük Burç Yorumları

Facebook

Twitter

En Çok Okunanlar

Anketler

En iyi dizi sizce hangisi?

Anket Sonuçları

Yükleniyor ... Yükleniyor ...