Uşak’ın popüleri

20 Nisan 2021 20:43 Kültür Sanat
Uşak’ın popüleri

Uşak’ı tanımak isteyenlerin en uğrak mekanı olan Uşak Ulubey Kanyonu dünyanın en büyük ikinci kanyonu olması özelliğiyle popülerdir.

 

Dünyanın en büyük kanyonu olan Arizona eyaletinde bulunan Büyük Kanyon ( Grand Canyon )” dan sonra ikinci büyük kanyon Uşak’ta bulunan Ulubey Kanyonu’dur. Kanyonun manzarasını gören kısımda birçok yöresel lezzetlerin sunulduğu dükkan ve hediyelik eşya bulunmaktadır. Bununla birlikte özellikle yaz aylarında insanların yoğun olduğu tarihlerde ücretli at biniciliği ve eğlence parkları çok rağbet görmektedir.

Uşak Ulubey Kanyonu ,uzunluğu 45 kilometreyi aşan ve derinliği 50 ile 170 metre arasında değişmektedir. Granit ve kum taşı gibi sert kayalıklardan oluşan zeminin hava akımı ve erozyon etkisi ile aşınması sonucunda oluşan , Ulubey Kanyonu Uşak’ın en gözde yerlerinden olmaktadır. Ulubey çayı ve Banaz çayı boyunca devam eden bir ana kanyon ile buna bağlanan onlarca büyük yan kanyonlardan oluşur. Ulubey çayı bütün kanyonu bir doğa harikasına çevirmiştir.

Yakın zamanda gerçekleştirilmesi düşünülen yamaç paraşütü ve doğa aktiviteleri kanyona ek ilgi sağlayacaktır. Bölgede bulunan sanayi tesislerinin kimyasal atıkları kanyonun turizme açılmasını engellemektedir. Kanyonun yanından geçen Dokuzsele Deresi temizlendiğinde planlanan aktiviteler gerçekleştirilmeye başlayacaktır.

Cam Teras

Kanyonun her açısını rahatlıkla gören cam teras 2015 yılında Ulubey Kaymakamlığı tarafından ziyaretçilere açılmıştır. 135 metrekarelik alandan oluşan cam terasın metrekaresine düşen ağırlığın 801 kilogram olup camları 30 milimetre kalınlığında olup kurşun geçirmez özelliğine sahiptir. Camın şeffaf olması nedeniyle ziyaretçilerine heyecanlı dakikalar yaşatmaktadır. Cam terasın açık adresi Dilaver mahallesi Ulubey Uşak’tır.

Kaynak : Kevser Gencer

Bir Yorum Bırakın

Köşe Yazarlarımız

Nusrettin Dönek

DÜNYANIN EN ETKİLİ MUHALEFET PARTİSİ COVID-19 PARTİSİ

Yıldırım Kılınç

Akıllı bir yatırımın sırrı

İbrahim Kıran

Beşiktaş Galatasaray maç önü değerlendirmesi ve muhtemel ilk 11’ler

Nöbetçi Eczaneler

Nöbetçi Eczaneler

05 Ağustos 2021 nöbetçi tüm eczaneleri görüntüleyin.

Süper Lig Fikstürü

Günlük Burç Yorumları

Facebook

Twitter

En Çok Okunanlar

Anketler

En Çok Beğendiğiniz Sihirbaz Sürümü Hangisi

Anket Sonuçları

Yükleniyor ... Yükleniyor ...