Uşak’ın Güzide sembolü: Kanatlı Denizatı

18 Nisan 2021 20:28 Kültür Sanat
Uşak’ın Güzide sembolü: Kanatlı Denizatı

Uşak Müzesinde bulunan Kanatlı Denizatı broşu geçtiğimiz yıllarda sahtesiyle yer değiştirilip sırra kadem basmıştı. Som altın olduğu için eritilip başka araçlar ve takılarda kullanılması korkusu devlet yetkilileri tarafından 6 yıl aradan sonra Almanya’da bulunup Türkiye’ye getirilerek son bulmuştur. Bir süreliğine Ankara’da bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesinde sergilendi ardından sembolü olan Uşak’a teslim edildi. Özel bir şekilde korunan ve büyük önem taşıyan bu eser için paha biçilemez olduğu bilgisi öğrenildi.

Eski Uşak Arkeoloji Müzesinin kapasite yetersizliği sebebiyle kapatılıp yerine daha büyük ve daha çok eserlerin sergilenebileceği konuma sahip Uşak Arkeoloji Müzesi 13.09.2018 ‘de halka açıldı. Karun hazineleri olarak bilinen çok önemli tarihe ve tarihi eserlere ev sahipliği yapan Uşak Arkeoloji Müzesinin içinde 2.500’e yakın tarihi eser bulunduğu bilgisi öğrenildi. Toplamda 43 bin eserin bulunduğu müzede; mimari açıdan önemli değer taşıyan eserler, el becerileri vb. önemli eserlerin yanı sıra Lidya Kralı Kroisos ve Krezüs (Karun)’a ait Kanatlı Denizatı da bulunmakta. Burada ki eserler paha biçilemez olduğu için birçok turist tarafından ilgi görüyor. Dünyanın dört bir yanından gelen turistler Uşak’taki bu zenginliğe hayran kalıyor.

KANATLI DENİZATI NEDİR?
Gövdesinin ön kısmı at olan Kanatlı Denizatının arka kısmı ise balıktır. Mitolojik yaratık olarak bilinir. Antik Yunan eseri olarak bilinen Kanatlı Denizatı Sardes Atölyelerinde İyonya’lı bir usta tarafından bronş repouesse tekniği ile şekillendirilip tarihimize kazandırıldığı bilinir. 14,3 gram som altın (saf altın) olan bu eser Kanat tüyleri ve balık kısmının yüzgeçleri işlenen çizgilerle belirginleştirilmiştir. Broşun altında nar taneciklerine benzeyen 3’er zincirin olduğu 3 grup halinde sarkaçlar bulunmaktadır. Gurup halinde bulunan zincirlerin ucunda ise nar meyvesinin tanecikleri şeklinde pendantlar bulunmaktadır. Bu eserin lanetli olduğu ve hayatlarının bir daha doğru şekilde ve normal gitmediğini söyleyen köylüleri doğrulayan eski Müze Müdürü lanetin kendine de bulaştığını söyleyerek geçtiğimiz yıllarda kendini suçlamalara karşı savundu.

Uşak’taki bu eser insanların ortaya attığı birçok batıl inançlara ve rivayetlere sahiptir Yurt dışı olmak üzere çevre illerde yaşayan vatandaşların da ilgisini çeken Karun Hazinesine ait Kanatlı Denizatı, MÖ. Lidya Kralı Kroisos ve Krezüs Dönemi adı altında okullarda dersler olarak gelecek nesil öğrencilerimize tarihleri hakkında ışık tutacak bir bilgi olarak anlatılıyor.
Müze görevlisi Müzeye gelen turistler hakkında ‘’Müzemize dünyanın birçok yerinden gelen turist ve yerli halkımız paha biçilemez olan birbirinden güzel eserlerimizi görmek için geliyor. Bütün eserler bir yana Kanatlı Denizatı bir yana çünkü gelen ziyaretçiler en çok onu merak ederek geliyor. Adını tüm dünyaya duyurmuş durumda.’’ diyerek ziyaretçiler hakkındaki düşüncelerini sonlandırdı. Uşak toprakları üzerinde MÖ. 560-546 içerisinde Kanatlı Denizatı ve önemli eserler bırakan bir dönem geçirmiş Lidya Devletine ait olduğu için bu tarihi eser Uşak’ın sembolü haline gelmiştir. Karun Hazinesine ait eserlerin zamanla değiştirildiği ve o döneme ait farklı eserlerinde sergilendiği Uşak Arkeoloji Müzenin açılış saati 09:00 olup öğleden sonra 17:00’a kadar mesai saatleri içerisinde tüm herkesin ziyaretine açıktır. Müzeye giriş ücretleri normal vatandaşlara 7 TL olup öğrencilere ise indirimli olabiliyor. Bu paha biçilemez zenginlikleri görmek için hiçbir engel olmadığı aşikardır.

 

Bir Yorum Bırakın

Köşe Yazarlarımız

Nusrettin Dönek

DÜNYANIN EN ETKİLİ MUHALEFET PARTİSİ COVID-19 PARTİSİ

Yıldırım Kılınç

Akıllı bir yatırımın sırrı

İbrahim Kıran

Beşiktaş Galatasaray maç önü değerlendirmesi ve muhtemel ilk 11’ler

Nöbetçi Eczaneler

Nöbetçi Eczaneler

07 Mayıs 2021 nöbetçi tüm eczaneleri görüntüleyin.

Süper Lig Fikstürü

Günlük Burç Yorumları

Facebook

Twitter

En Çok Okunanlar

Anketler

Yenilenen Yazılımımız Sizce Nasıl?

Anket Sonuçları

Yükleniyor ... Yükleniyor ...