Trafik Lambası Sorunu hayatı zora sokuyor

22 Nisan 2021 20:34 Haberler
Trafik Lambası Sorunu hayatı zora sokuyor

Ünalan Mahallesi, Barbaros ve Eser Caddelerinin kesiştiği kavşakta trafik lambası olmaması günlük hayatı zorlaştırıyor.

Uşak, Ünalan Mahallesi, Barbaros ve Eser Caddelerinin birleşim noktası olan dört yolda trafik lambası olmaması yayaların ve sürücülerin günlük yaşamlarını zorlaştırmakla kalmıyor onlara bazı günlerde çile dahi olabiliyor. Özellikle Salı Pazarı’nın kurulduğu günler de bir hayli kalabalık oluyor ve buna birde okul çıkışı eklenince tam olarak trafik katliamı gerçekleşiyor. Araçlar insanlara, insanlar araçlara karışıyor ve o vakitlerde Uşak’ta hayat oldukça zorlaşıyor.

Bu Karmaşaya Nasıl Son Verilir

Aslında çözüm çok basit, biraz sorumluluk yeterli. İnsanların günlük hayatlarını biraz olsun yaşanılır hale getirmek için sadece trafik lambası yeterli. Son üç yılda bu ihmal sebebiyle 10’un üzerinde kaza meydana geldi. Kaza ve karışıklığın giderilmesi için sadece trafik lambası gerekiyor. Sorunun çözümünü giderebilmek için, sorunun teşhis edilmesi ve gereği yapılması yeterli. Uşak, Ünalan Mahallesi, Barbaros Caddesi sakinleri bu konuda yardım bekliyor.

Yetkililer Konudan Haberdar

Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğün’den yapılan açıklamada:”Durum tespitinin yapıldığı, geçici bir zaman için set çekildiği ve en yakın zamanda ışıklandırma yapılacağı belirtildi.”

Trafik Işıkların Tarihi

Trafik lambalarının meydana gelişinde esinlenilen nokta demiryollarında kullanılan, tren hareketlerini kontrol eden ışıklar sayesinde ortaya çıkmış ve renklerde buradan alınmıştır. İlk olarak trafik ışığı 1868’de Londra’da kullanılırken, Türkiye’de ilk kez 1929 yılında İstanbul’da hizmete sunulmuştur.

Çalışma Sistemi

Merkezi trafik idare sistemi ile kavşaklar, akan seyrüsefer ve yüzlerce kamera sayesinde 24 saat tam zamanlı olarak izlenir, kontrol edilir ve düzen sağlanır. Devamlı çalışan bu sistem ile kent içi trafik tamamen kontrol sağlanmış durumda olur. Oluşan arıza durumları hızlı bir şekilde tespiti sağlanıp müdahale edilir ve arıza giderilir. Şehir kavşaklarında bulunan trafik kontrol kabinleri sayesinde trafik akışı takip edilmektedir. Geçiş noktalarına kaldırım altına sabitlenmiş algılayıcılar, otomobiller geçtikçe gelen verileri işleyip kontrol kutusuna iletir. Lambaların zamanlaması bir program sayesinde geçen araç sayısına göre doğrulanır, arkasından toplanan bilgilerin tümünü “Trafik Kontrol Merkezine” gönderilir. Bütün illerde trafik ışıklarının zamanının ayarlanması tek yerden ,”Trafik Kontrol Merkezi’nden’  yapılır. Bu veriyi işleme ve yönetme merkezi, kaldırım sensörleri, trafik kameraları, 112 acil ambulansları, yol ekipleri, trafik denetçileri ve polis ekiplerinin pozisyonuna göre ışık zamanlaması ayarlanır. Kontrol kabinlerine gelen verilerde bir karışıklık meydana geldiği takdirde, her hangi bir kazaya veya karmaşaya sebebiyet vermemek için kutu kavşakta bulunan ışıkları tek renkte bırakır. Bu şekilde organize bir sistemle ulaşımda gözle görülür bir gelişim, hız ve ilerleme meydana doğmuş olmaktadır.

Işıklar Hayatı Kolaylaştırıyor

Büyük şehirlerde her gün binlerce hatta milyonlarca otomobil, otobüs, kamyon ve yaya trafikte hareket halinde. 24 saat aralıksız çalışan, trafiğin kontrolünü ve düzenini sağlayan trafik ışıkları, aşırı yoğunluk içeren illerde insanların düzenini de sağlar; kalabalık şehirlerde karmaşayı, kazaları ve ölüleri önleyerek hayatı kolaylaştırırlar.

 

 

Görme Engelliler İçin Sağlanan Kolaylıklar

Görme engellilerin trafikte yaşadıkları sorunun en başında karşıdan karşıya geçerken trafik lambalarını idrak etmekte zorlanmaları. Sesli sinyalizasyon sistemi, görme engellilerin kavşaklardan karşıdan karşıya geçmelerini ve yollarda rahat yürüyebilmesi için çok ciddi ve başarılı bir uygulamadır.

Bir Yorum Bırakın

Köşe Yazarlarımız

Nusrettin Dönek

DÜNYANIN EN ETKİLİ MUHALEFET PARTİSİ COVID-19 PARTİSİ

Yıldırım Kılınç

Akıllı bir yatırımın sırrı

İbrahim Kıran

Beşiktaş Galatasaray maç önü değerlendirmesi ve muhtemel ilk 11’ler

Nöbetçi Eczaneler

Nöbetçi Eczaneler

07 Mayıs 2021 nöbetçi tüm eczaneleri görüntüleyin.

Süper Lig Fikstürü

Günlük Burç Yorumları

Facebook

Twitter

En Çok Okunanlar

Anketler

En iyi dizi sizce hangisi?

Anket Sonuçları

Yükleniyor ... Yükleniyor ...