NASA, uzayda başka hiçbir şeye benzemeyen 10 milyar yıllık gezegeni keşfetti

13 Ocak 2021 00:52 Bilim ve Teknoloji
NASA, uzayda başka hiçbir şeye benzemeyen 10 milyar yıllık gezegeni keşfetti

Son hafızalarda Süper Dünya olarak tanımlanan bir dizi gezegen keşfedildi, ancak araştırmacılar yakın zamanda, bugüne kadar bulunan diğerlerinden farklı olarak birini tespit ettiler.

The Astronomical Journal’da yayınlanan bir araştırmaya göre, TOI-561 b olarak bilinen gezegen TOI-561 yıldız sisteminin yörüngesinde bulunuyor  . Dünya’dan yaklaşık yüzde 50 daha büyük, ancak ikisi arasındaki yakınlık göz önüne alındığında yıldızının yörüngesine gelmesi yarı zaman alıyor.

“TOI-561 yörüngesinde kayalık gezegen şimdiye kadar keşfedilmiş en eski kayalık gezegenlerin biridir” Çalışmanın baş yazarı Lauren Weiss de, söz konusu  açıklamada . Varlığı, evrenin neredeyse 14 milyar yıl önceki başlangıcından bu yana kayalık gezegenler oluşturduğunu gösteriyor.” 

NASA’nın Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) tarafından keşfedilen TOI-561’e yakınlığı göz önüne alındığında, tahmini ortalama yüzey sıcaklığı 2.000 Kelvin derecenin üzerinde. Şimdi hayata ev sahipliği yapmak için çok sıcak ama geçmişte de yapmış olabilir.

Ayrıca milyarlarca yıl daha yaşlı olmasına rağmen Dünya’nınkine benzer bir yoğunluğa sahip olduğuna inanan araştırmacıları da şaşırttı.

UC Riverside gezegen astrofizikçisi ve çalışmanın ortak yazarı Stephen Kane ayrı bir açıklamada “Bu şaşırtıcı çünkü yoğunluğun daha yüksek olmasını beklersiniz” dedi  . “Bu, gezegenin son derece eski olduğu fikriyle tutarlı.”

Araştırmacılar, çevresinde dönen en az iki gezegene sahip olan TOI-561’in, kimyasal olarak farklı olan ancak demir veya magnezyum gibi ağır elementlere sahip olmayan “galaktik kalın disk” olarak bilinen bir yıldız grubunun parçası olduğunu açıkladı.

Araştırmacılar daha fazla dış gezegeni keşfettikçe, kütleleri ve yarıçapları ve yaşanabilir olup olmadığı hakkında daha fazla şey öğrenmeye devam ediyorlar.

Kane, “Bir gezegenin iç kısmıyla ilgili bilgiler, gezegenin yüzeyinin bildiğimiz yaşam tarafından yaşanabilir olup olmadığına dair bir fikir veriyor” dedi. “Bu belirli gezegende bugün yerleşim olasılığı düşük olsa da, galaksimizin en eski yıldızlarının çevresinde henüz keşfedilmemiş birçok kayalık dünyanın habercisi olabilir.”

Mayıs ayında,  derin uzayda Dünya’ya benzer bir boyuta ve yörüngeye sahip olduğu için “milyonda bir” olarak tanımlanan bir Süper Dünya  keşfedildi.

Haziran ayında, Alman gökbilimcilerden oluşan bir ekip,   Dünya’dan sadece 11 ışıkyılı uzaklıkta iki süper Dünya keşfetti .

Ekim ayında yayınlanan bir araştırma,   yaşama ev sahipliği yapmak için daha uygun koşullara sahip olabilecek 24 potansiyel olarak “üzerinde yaşanabilir” gezegen belirledi .

Ekim ayında bilim adamları   , Dünya’dan 120 ışıkyılı uzaklıkta kırmızı bir cücenin etrafında dönen bir “Süper Dünya” da dahil olmak üzere iki gezegen keşfettiler .

NASA tarafından toplamda 4.500’den fazla dış gezegen keşfedildi ve bunların yaklaşık 50’sinin Eylül 2018 itibarıyla yaşanabilir olabileceğine inanılıyordu. Yüzey suyunu desteklemek için doğru boyuta ve yıldızlarının doğru yörüngesine sahipler ve en azından teorik olarak Yaşamı destekle.

Bir Yorum Bırakın

Köşe Yazarlarımız

Nusrettin Dönek

DÜNYANIN EN ETKİLİ MUHALEFET PARTİSİ COVID-19 PARTİSİ

Yıldırım Kılınç

Akıllı bir yatırımın sırrı

İbrahim Kıran

Beşiktaş Galatasaray maç önü değerlendirmesi ve muhtemel ilk 11’ler

Nöbetçi Eczaneler

Nöbetçi Eczaneler

21 Nisan 2021 nöbetçi tüm eczaneleri görüntüleyin.

Süper Lig Fikstürü

Günlük Burç Yorumları

Facebook

Twitter

En Çok Okunanlar

Anketler

En iyi dizi sizce hangisi?

Anket Sonuçları

Yükleniyor ... Yükleniyor ...