Nusrettin Dönek


ÜLKEDE GÜNDEM OLUŞTURMAK

Geçtiğimiz haftayı; kapanmış konularda yeniden gündem oluşturmak için yapılan başörtüsü açıklamaları, Cumhurbaşkanının seçimle değil başka hangi olaylarla gidebileceği,27 Mayıs darbesiyle ilgili yapılan açıklamalar ve İstanbul Boğaziçi üniversitesine rektör atanması ile ilgili konularla tamamladık.

İlk açıklama ;CHP ‘li eski milletvekili ve eski kültür bakanlarında Fikri Sağlar’ın başörtüsü ile ilgili yapmış olduğu “Türbanlı bir hakimin karşısına gittiğimde benim haklarımı koruyacağı ve adaleti yerine getirebileceği konusunda kuşkum var” sözleriyle ülke gündeminden kalkan bir konuyu gündeme getirmesi, hem partisi hem de diğer partiler ve farklı kesimlerden tepkilere yol açmıştı.

Daha sonra ; Gazeteci Can Ataklı’nın Youtube kanalında yayınladığı video da Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimle gönderilemeyeceğini ancak tabii afetlerle sel , su baskını ,depremlerle ve ordunun başarısız kalabileceği bir durumda
Gideceği yönündeki açıklamaları ,yine siyasi partilerde ve toplumun farklı kesimlerinde yapılan açıklamalarla eleştirildi ve karşılık bulmadı.

Ayrıca; Eski Genelkurmay Başkanlarından Sayın İlker Başbuğ , 27 mayıs 1960 askeri darbesi ile ilgili kitap yazan ve kitabın tanıtımıyla ilgili bir söyleşide ; Eğer o dönemde Demokrat parti Genel Başkanı merhum Başbakan Adnan Menderes seçim kararı alsaydı darbe olmazdı veya önlenirdi şeklindeki açıklamasıyla yine ülke gündemine gelerek bu açıklamanın olumlu veya olumsuz yönleriyle eleştirilere ve tepkilere neden oldu.
Bu açıklamanın 27 mayıs darbesine meşruiyet kazandırmak anlamına geldiğini savunanlarda olduğu gibi , farklı açıklamalarda oldu. O tarihlerdeki bazı kaynaklar;25 ve 26 mayıs 1960 tarihinde Merhum Başbakan Adnan Menderesin Eskişehir’de seçim tarihini açıkladığı ancak konuşma esnasında mikrofonun kablolarının kesildiği ile ilgili bilgiler mevcut gibi açıklamalar yapıldı.
Bu konu ise sürekli muhalefet partilerinin erken seçim istemesi , hükümetin ise seçimlerin zamanında yapılacaktır açıklamadı ile ilgili bir ima yolu ile darbe çağrıştırdığı yönündeki eleştirilere neden oldu.

Son bir gelişmede;
İstanbul Boğaziçi üniversitesine rektör atamasıyla ilgiliydi.
Boğaziçi üniversitesine Rektör olarak atanan Prof. Dr. Melih Bulu’nun Akademik kariyerine bakınca İstinye üniversitesi ve Haliç üniversitesinde görev yapmış başarılı bir akademisyen olduğu belirtilmektedir.
Bu konuda Boğaziçi üniversitesinde protestolar yapılmış ve üniversitenin kampüs dışında bazı olayların olmadı protestocuların arasına bu eylemi fırsat bilen yasadışı örgüt üyelerininde karışarak örgütün marşını söyledikleri ve yasal olarak demokratik protesto hakkını kullanan üniversitelilerin bu eylemlerine gölge düşürüldü.
Kampüs dışından üniversiteye girmek isteyenlerin çoğunun öğrenci olmadığı tespit edilmişti.
Üniversiteye atanan rektör Melih Bulu’nun 2009 yıllarında ve 2015 yıllarında AK Parti’den aday adayı olması tepkilere neden oldu.
Partili rektör mü olur dediler.

Geçmişte bu yönde bazı gelişmelerde olmuştu ama böylesine tepki toplamamıştı.
Örneğin; Süleyman Demirel Üniversitesi rektörlerinden Prof. Dr. Metin Lütfü Baydar CHP den milletvekili olmuştu. vekillik görevinden sonra tekrar görevine dönmüştü.

Bütün bu gelişmeler hepsi aynı ülke gündemine gelince , siyasi partiler ve toplumun farklı kesimlerinden de farklı sesler yükselmeye başladı. Geçmişte yaşadığımız Gezi olayları vb. gibi toplumsal olaylar tekrar gündeme geldi.
Geçmişte yaşadığımız olumsuz toplumsal olaylardan ders çıkarmalı ve geleceğimizi daha güzel ve barışçıl konulara odaklanmalıyız. Her konunun altında bir çapanoğlu aramak doğru değildir.
Her şeyi iyi yönüyle düşünelim,
Bu ülke hepimizin…

Bu Yazıyı Yorumlayın..

Köşe Yazarlarımız

Nusrettin Dönek

BIDEN DÜNYAYA UMUT VERECEK Mİ?

Leyla Gevrek

ALLAH RAHMET EYLESİN

Yıldırım Kılınç

Akıllı bir yatırımın sırrı

İbrahim Kıran

Beşiktaş Galatasaray maç önü değerlendirmesi ve muhtemel ilk 11’ler

Nöbetçi Eczaneler

Nöbetçi Eczaneler

21 Ocak 2021 nöbetçi tüm eczaneleri görüntüleyin.

Süper Lig Fikstürü

Günlük Burç Yorumları

Facebook

Twitter

En Çok Okunanlar

Anketler

Yenilenen Yazılımımız Sizce Nasıl?

Anket Sonuçları

Yükleniyor ... Yükleniyor ...