Nusrettin Dönek


DÜNYANIN EN ETKİLİ MUHALEFET PARTİSİ COVID-19 PARTİSİ

Dünyanın bütün ülkelerini etkileyen bir salgın hastalık koronavirüs (covıd-19) pandemisi bir yıldır bütün devletleri kasıp kavuruyor. Birçok ülkede muhalefetten  daha etkin faaliyetleri yerine getiriyor. Hükümetlerin hiç hesapta yok iken durup dururken bir salgın hastalıkla karşı karşıya kalmaları , hükümetleri bu konularda ciddi tedbirler almaya zorladı. Ekonomik tedbirler alırken bütçe programları ile covit-19 ‘a karşı ciddi bir sınav vermeye ve alınacak tedbirlerle kesenin ağzını açtırmayı başardı. 

Covid-19 partisi tabi ki dünyada etkin bir muhalefet partisi oldu. Muhalefet partilerinin yapamadığını yaptı. 

Bir çok ülke bu salgın hastalıkla mücadele ederken bütün devletleri sağlık sistemlerini de gözden geçirmeye zorladı. Bazı ülkelerin bu konuda sağlık sistemleri çöktü kendi vatandaşlarına bakamaz duruma geldi. 

Bir çok ülkede salgınla mücadele konusunda , üniversiteler, liseler ilk ve orta dereceli okullar eğitim ve öğretime başlayamadılar. Yüz yüze eğitim aksadı. sokak kısıtlamaları, kafe, restoran, sinema , kahvehaneler , berberler ve halı sahalara kadar, camilerde ibadet edilmesine varıncaya kadar kısıtlamalar getirildi. 

Çalışanların işlerinden çıkarılmasını önlemek için bazı tedbirler alındı , kısa çalışma ödeneği getirildi. 

Zaten ekonomik sıkıntılarla uğraşan iktidarlar bu süreçte zor durumda olan esnafa ve çalışanlarla imkanlar dahilinde destek olmaya çalışırken bankalar düşük faizle kredi vermeye başladılar. Kredi ödemesi olanlara bankalar borç ertelemeye gittiler. 

İşyerlerinde , devlet dairelerinde, bankalarda ve bir çok kurumda evden çalışma sistemi getirildi. 

 

Bankalarda şimdiye kadar görülmeyen ayağına ve işyerine ziyaretine gidilen müşteriler banka dışında sosyal mesafe kurallarına uyularak bekletilirken içeriye tek tek alınmaya başlandı.

Toplumda temizlik, maske , mesafe (TMM) kuralı herkes tarafından uyulması zorunlu hale getirildi. 

 

COVİD-19 PARTİSİ ÇOK ETKİLİ OLDU.

 

Etkin muhalefetinden bahsettiğimiz bu parti , dünyada öyle tedirginliğe yol açmış olmalı ki bir çok ülkeyi de hazırlıksız yakaladı. Dünya ülkelerinde maske sıkıntısı baş gösterdi. Bir çok ülke başka ülkelere giden maskelere el koymak zorunda kaldı. 

Hastanelerdeki yoğun bakım ünitelerindeki ventiatörü yetersiz olan ülkeler bunun telaşına düştüler. Bir çoğu teknolojinin imkanlarından faydalanarak kendileri üretmeye başladılar. 

Covit-19 artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak dercesine ülkeleri hizaya getirerek pandemi sonrasını düşünerek yeni dünya düzeninden bahsetmeye başladılar. 

Pandemi denen bu salgın hastalık olanca hızıyla alınan tedbirlere rağmen kendini hissettirmeye devam ediyor. 

Bir çok kuruma ve AVM’lere girerken HES (Hayat Eve Sığar) kodu isteniyor. Bu kod sayesinde riskli olan kişilerin toplum içerisinde dolaşmalarının önüne geçiliyor. 

Şimdilerde aşılama çalışmaları ülkemizde olduğu gibi bir çok ülkede devam etmektedir. 

Ülkeler şunda Çin aşısı, Alman aşısı ve Rusların geliştirdiği aşıları kullanmaktadır. 

İktidarlar şu anda bütün imkanları  bu koronavirüs ile mücadele etmek için seferber olmuş durumdadır.

Koronavirüs ile mücadelenin tavan yaptığı bir dönemde şimdide mutasyona uğramış mutant virüs tehlikesi tedirginlik yaratmaya devam ediyor. 

Görülüyor ki; dünyada etkisini son sürat artıran koronavirüs alınan tedbirlere rağmen hız kesmeden devam ediyor.

İktidarlara bile diz çöktüren bu salgın ,maalesef en etkin covit-19 muhalefet partisi olarak istediğini yapmayı başardı.

 

Sağlıklı günlere dileğiyle…

Bu Yazıyı Yorumlayın..

Köşe Yazarlarımız

Nusrettin Dönek

DÜNYANIN EN ETKİLİ MUHALEFET PARTİSİ COVID-19 PARTİSİ

Yıldırım Kılınç

Akıllı bir yatırımın sırrı

İbrahim Kıran

Beşiktaş Galatasaray maç önü değerlendirmesi ve muhtemel ilk 11’ler

Nöbetçi Eczaneler

Nöbetçi Eczaneler

05 Ağustos 2021 nöbetçi tüm eczaneleri görüntüleyin.

Süper Lig Fikstürü

Günlük Burç Yorumları

Facebook

Twitter

En Çok Okunanlar

Anketler

Yenilenen Yazılımımız Sizce Nasıl?

Anket Sonuçları

Yükleniyor ... Yükleniyor ...