Joe Biden, Amerika Birleşik Devletleri’nin 46. başkanı olarak yemin etti

20 Ocak 2021 20:23 Dünya
Joe Biden, Amerika Birleşik Devletleri’nin 46. başkanı olarak yemin etti

Milyonlarca kişi, kalabalık ayaklanmadan iki hafta sonra Başyargıç Capitol’de görev yemini yönetirken açılışı evden izliyor

Joseph Robinette Biden Jr, Amerika Birleşik Devletleri’nin 46. başkanı olarak yemin etti ve ülkeye Amerikan tarihinin en tehlikeli bölümlerinden birinde rehberlik etmek için bir ulusal birlik ruhu düzenlemeye söz verdi.

Baş Yargıç John Roberts, ABD Kongre Binası’nın Batı Cephesi dışındaki merdivenlerde Biden’a yeminini yürütürken, milyonlarca Amerikalı, selefine sadık bir destekçi çetesinin binaya saldırmasını dehşet içinde izledikten sadece iki hafta sonra izledi. cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarını altüst etmek için şiddetli bir son duruşta.

Yenilgisini resmen asla kabul etmeyen Donald Trump, Çarşamba sabahı Beyaz Saray’dan ayrıldı ve toplantıya katılmadı, bu da uzun süredir başkanlığı şekillendiren geleneklere ve normlara karşı son bir saygısızlık göstergesi. Giden başkan yardımcısı Mike Pence oradaydı ve Clintonlar, Bushlar ve Obamalar da katıldı.

Korku ve endişe, Biden’ın göreve başlamasına giden yolu çevreledi. Daha şiddet tehdidi, yaklaşık 25.000 ulusal muhafız birliklerinin konuşlandırılması sonuçlandı dönüştüren bir askeri kale içine bir tepenin üzerine parlayan kenti.

Pandemi, genellikle yüz binlerce izleyiciyi National Mall’a çeken açılış etkinliklerini ve törenlerini büyük ölçüde yeniden şekillendirmişti. Alanın çoğu kapatıldı. Bunun yerine, eyaletlerden ve bölgelerden bayraklar , açılış komitesinin, büyük kalabalığın şu anda 400.000’den fazla Amerikalıyı öldüren koronavirüsü yayacağı endişesinden uzak durmaya çağırdığı kişileri temsil ediyordu.

Biden anayasayı ve ülkeyi “yerli ve yabancı tüm düşmanlara karşı” savunacağına yemin etti. 78 yaşında, şimdiye kadar görev yemini eden en yaşlı başkan.

Biden’in mirasının bir kısmı, elini, Kelt haçı ile vurgulanan ve eşi Jill Biden tarafından tutulan bir aile yadigarı olan 19. yüzyıldan kalma büyük bir İncil’in üstüne koymadan önce bile güvence altına alındı. Ülkenin ilk siyahi başkanının başkan yardımcısı Biden, Kamala Harris’i Amerika’nın ilk kadını, ilk Siyahi ve ilk Asyalı Amerikalı başkan yardımcısı olarak yükseltti.

Açılış, Amerika’nın düzenli ve barışçıl bir iktidar geçişine olan bağlılığının kırılganlığını test eden bir ara dönem olan modern hafızadaki en uçucu geçişlerden birini sona erdirdi. Yenilgisinden sonraki haftalar boyunca Trump, sadık kişileri çalıntı bir seçim iddiasıyla kışkırttı.

İddiaları onlarca mahkeme, güvenlik uzmanı, Cumhuriyetçi seçim yetkilileri ve o zamanki başsavcısı tarafından reddedildi. Ancak Trump, iki hafta önce ABD Kongre Binası’na düzenlenen ve isyancıların Kongre’nin Biden’ın galibiyetini onaylamasını durdurmaya çalıştığı saldırıyla sonuçlanan bir karar olan kaderini kabul etmeyi reddetti.

Yemin ettikten saatler sonra, Biden’ın, genelkurmay başkanının selefinin mirasının “en ağır zararları” olarak tanımladığı şeyi geri almaya başlamak için Beyaz Saray’a dönmesi bekleniyordu. Üst düzey politika danışmanlarına göre, Biden, önündeki görevlerin büyüklüğünü yansıtmayı amaçlayan bir aciliyet duygusuyla, Oval Ofis’ten 15 idari emir ve bir dizi muhtıra ve kararname imzalayacak.

Hemen Paris iklim anlaşmalarına yeniden katılacak, Dünya Sağlık Örgütü’nden ayrılma çabalarını sona erdirecek, çoğunluğu Müslüman olan birkaç ülkedeki seyahat yasağını kaldıracak, Keystone XL boru hattı iznini iptal edecek ve öğrenci kredisi ödemeleri için bir duraklatma ve bir federal moratoryum tahliyeler ve hacizler.

Ayrıca Kongre’ye kapsamlı bir göçmenlik yasası gönderecek ve federal binalarda ve eyaletler arası seyahatlerde maske takılmasını gerektiren ulusal bir yetki dayatacak.

Birlikte ele alındığında Biden yönetimi, yönetim çalışmalarına bağlılık göstererek son dört yıldır Beyaz Saray’ı yakalayan realite şov dramasıyla keskin bir kırılma noktası oluşturmayı umuyor.

Ülkenin en genç senatörlerinden biri olarak yemin ettikten yaklaşık yarım yüzyıl sonra, görev yemini eden en yaşlı başkan oldu.

Washington’da bir gazi ilk olarak 1972’de Senato’ya seçildi ve burada 2009’da Barack Obama başkan yardımcısı olana kadar görev yaptı. Biden, Beyaz Saray’a Amerikan siyasi tarihinin en derin özgeçmişlerinden biriyle giriyor. ülke hastalık, ekonomik kargaşa ve siyasi kargaşayla harap oldu.

Kayıp ve iyileşme, kamu hizmetindeki uzun kariyerine damgasını vurdu. İlk eşi ve kızı, Senato’ya seçilmesinden birkaç gün sonra trafik kazasında öldü. 2015 yılında beyin kanserinden ölen en büyük oğlu Beau’yu gömdü. Bir de ağlamaklı veda konuşmasında göreve arifesinde Delaware evine devlet olan Biden söyledi: “Ben sadece bir pişmanlık:. O burada değil”

Biden’in cumhurbaşkanlığına yükselişi, bir hayatın hayalinin gerçekleşmesi, yanlış başlangıçlar ve kötü zamanlamayla döşendi. Bir intihal skandalı, ilk seferini rahatsız etti. 2008’de Demokrat muhaliflerinin tarih yazımı adaylığı karşısında gölgede kalan Biden, Iowa kongreleri önünde boyun eğdi. Sonra, 2015 yılında, oğlunun kaybının yasını tutan Biden, aday olmamayı seçti.

Ancak Trump’ın başkanlığı ona işkence etti. Trump’ın Charlottesville’deki beyaz üstünlüğü yanlısı şiddeti zorla kınamadaki başarısızlığı, Biden’ın üçüncü bir başkanlık teklifi başlatma motivasyonuydu. Biden, kendisini, ulusal trajedinin arttığı bir anda ülkeye sunabileceği bir şey olduğuna inanan kişisel trajedinin şekillendirdiği empatik bir figür olan Trump’a bir azar olarak sundu.

Son dört yılın kaosundan ve bölünmesinden yorulmuş olan tarihi sayıda Amerikalı, Kasım ayında Biden’ı seçti.

Törenin sonunda, yeni cumhurbaşkanı barışçıl güç transferini sembolize etmeyi amaçlayan bir gelenek olan askeri birlikleri gözden geçirecek. Yeni başkan, başkan yardımcısı ve aileleri, Pennsylvania Bulvarı boyunca geleneksel geçit töreninden vazgeçerek, ordunun her şubesinden temsilciler tarafından bir şehir bloğu için Beyaz Saray’a eşlik edilecek.

Biden’ın günü, Blair House’dan St Matthew the Apostle Katedrali’nde bir Katolik ayini için ayrılmasıyla başladı ve burada ikinci çift ve kongre liderleri, iki partili ve ritüel gösterisinde ona katıldı. Derin inançlı bir adam olan Biden, John Kennedy’den sonra yalnızca ikinci Katolik başkan olacak.

Bir Yorum Bırakın

Köşe Yazarlarımız

Nusrettin Dönek

DÜNYANIN EN ETKİLİ MUHALEFET PARTİSİ COVID-19 PARTİSİ

Yıldırım Kılınç

Akıllı bir yatırımın sırrı

İbrahim Kıran

Beşiktaş Galatasaray maç önü değerlendirmesi ve muhtemel ilk 11’ler

Nöbetçi Eczaneler

Nöbetçi Eczaneler

26 Şubat 2021 nöbetçi tüm eczaneleri görüntüleyin.

Süper Lig Fikstürü

Günlük Burç Yorumları

Facebook

Twitter

En Çok Okunanlar

Anketler

En Çok Beğendiğiniz Sihirbaz Sürümü Hangisi

Anket Sonuçları

Yükleniyor ... Yükleniyor ...