Güney Gaz Koridoru, yeni bir işbirliği formatının temelini atıyor

13 Ocak 2021 23:47 Dünya
Güney Gaz Koridoru, yeni bir işbirliği formatının temelini atıyor

Projedeki tüm paydaşların menfaati sağlanır

 

Geçen yılın son gününde güzel bir haber aldık – Azerbaycan gazı Avrupa’ya ulaştı. Bu, Güney Gaz Koridorunun son bölümü olan TAP’ın (Trans-Adriyatik Gaz Boru Hattı) başlatılmasıyla mümkün oldu. TAP’ın devreye alınmasıyla Güney Gaz Koridoru tamamen faaliyete geçti. Tarihte ilk kez Azerbaycan gazı doğrudan Avrupa’ya taşındı.

Bu olayın sadece petrol ve gaz sektörümüzün tarihinde değil, genel olarak halkımızın tarihinde de özel bir yeri ve önemi vardır. Çünkü Güney Gaz Koridoru projesinin başlatıcısı ve öncü gücü Azerbaycan’dır. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 2020 yılı sonuçlarına adanmış bir video konferansında projenin önemini vurguladı: “Bu bizim tarihi başarımız. Çünkü Güney Gaz Koridoru’nun da başlatıcısıyız. Ayrıca temel mali yükü de üstlendik. Pek çok ülkeyi birleştiren bu proje, gelecekte bu ülkeler ile diğer Avrasya ülkeleri arasında yeni bir işbirliği formatının temelini atıyor. Bu işbirliği biçimi halihazırda ulaşım sektöründe, ticaret sektöründe ve daha sonra diğer sektörlerde kendini göstermektedir.

Güney Gaz Koridoruna yedi ülke katılıyor: Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan, Arnavutluk ve İtalya. Üç Balkan ülkesi – Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Karadağ – projeye katılmayı planlıyor. Diğer bir deyişle, Güney Gaz Koridoru’nun hala şubeleri olacak. Çünkü Avrupa’da Azerbaycan gazına talep var. Bu, ihracat fırsatlarımızı daha da genişletmemizi sağlıyor.

20 Eylül 2014’ün temeli olan ve günün 20. yıldönümünü kutlamak için “yüzyılın sözleşmesi” olan ” Güney Gaz Koridoru” Sangaçal terminaliydi. Proje, kapsamlı uluslararası işbirliği bağlamında uygulandı. Bu nedenle, bu büyük dört bölümlü projenin başarılı bir şekilde uygulanması, tüm katılımcı devletlerin ve büyük ölçekli işlere katılan herkesin başarısıdır.

Genellikle bu tür küresel projelerin uygulanması uzun zaman alır. Dört bölümün her birinin başlı başına çok büyük bir proje olduğu düşünüldüğünde, Güney Gaz Koridorunun sadece altı yıl içinde gerçekleştirilmesi aslında bir zaferdir. 2015 yılından bu yana, yılda bir kez toplanan Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu’nun altı toplantısının hepsinin Bakü’de yapıldığına dikkat edilmelidir. Bu, Azerbaycan’ın projedeki liderliğinin bir başka kanıtıdır.

Güney Gaz Koridorunun resmi açılışı 29 Mayıs 2018’de Sangaçal terminalinde gerçekleşti. Projenin ilk iki bölümünün tamamlanması mümkün kıldı. Böylece Şah Deniz-2’den gaz üretimi başladı ve SCP’nin (Güney Kafkasya Boru Hattı) genişletilmesi tamamlandı. Kısa bir süre sonra 12 Haziran 2018’de Eskişehir’de TANAP (Trans Anadolu Gaz Boru Hattı) devreye alındı.

Şah Deniz, 1,2 trilyon metreküp gaz ve 240 milyon ton kondensat rezerviyle dünyanın en büyük hidrokarbon sahalarından biridir. Bu alanın başarılı bir şekilde geliştirilmesi ve işletilmesi sayesinde Azerbaycan dünya çapında bir gaz ihracatçısı olarak tanınmaktadır.

Şah Deniz sahası, Güney Gaz Koridoru’nun rezerv kaynağıdır. Şu anda burada iki üretim platformu işletilmektedir. Bu nedenle Şah Deniz Alpha ve Şah Deniz Bravo platformlarına Şah Deniz ikiz kanatları da denmektedir. Şah Deniz Alfa, saha geliştirmenin ilk aşamasının bir parçası olarak yaklaşık 15 yıldır faaliyet gösteriyor. Şah Deniz Bravo, projenin ikinci fazı kapsamında 2018 yılında denize indirildi.

Şah Deniz’de BP (operatör – yüzde 28,8), TPAO (yüzde 19), AzSD (yüzde 10), Southern Gas Corridor Upstream (yüzde 6,7), PETRONAS (yüzde 15,5), LUKOIL (yüzde 10) NIKO (yüzde 10) firmaları katılıyor.

Güney Gaz Koridorunu oluşturan üç boru hattından ilki 42 inçlik SCP’dir. 443 km’si Azerbaycan, 249 km’si Gürcistan’dan geçen hattın toplam uzunluğu 692 km’dir. Boru hattı Şah Deniz sahasından Gürcistan’a ve Gürcistan-Türkiye sınırına gaz ulaştırmak için inşa edildi. SCP, 2006 yılından beri faaliyet göstermektedir.

SCP’nin genişletilmesi, Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden 48 inçlik yeni bir boru hattının yanı sıra Gürcistan’da iki yeni kompresör istasyonunun inşasını içeriyor. Yeni boru hattının uzunluğu yaklaşık 489 kilometredir (Azerbaycan’da 424 kilometre, Gürcistan’da 63 kilometre, TANAP’ta 2 kilometre). Genişletilmiş SCP’nin piyasaya sürülmesiyle, doğal gazın Güney Gaz Koridoru üzerinden taşınması başladı.

SCP yatırımcıları: BP (yüzde 28,8), TPAO (yüzde 19), AzSCP (yüzde 10), Southern Gas Corridor Midstream (yüzde 6,7), PETRONAS (yüzde 15,5), LUKOIL (yüzde 10), NIKO (yüzde 10).

Dünyada yakın zamanda yaşanan COVID-19 salgını, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırıları ve 44 günlük Vatanseverlik Savaşı Güney Gaz Koridoru’nun tamamlanmasını engellemedi. Böylelikle Avrupa enerji piyasasını çeşitlendirecek ve enerji güvenliğini güçlendirecek yeni bir enerji tedarik projesi başarıyla tamamlanmıştır. Bu, ülkemiz için özel bir olaydır. Çünkü Azerbaycan, Avrupa pazarı için halihazırda doğalgaz ihracatçısı ve bölgeler arası ekonomik işbirliğine, enerji kaynaklarının ve güzergahlarının çeşitlenmesine önemli katkı sağlıyor.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 2020 yılı sonuçlarına adanan toplantıda, “Güney Gaz Koridoru tamamen devreye alındı. Son segmenti olan TAP devreye alındı. Tarihte ilk defa, Azerbaycan gazı zaten Avrupa sahasında. Avrasya’nın enerji haritasını yeniden tasarladık. 3.500 kilometre birbirine bağlı 3 gaz boru hattı inşa ettik. Şah Deniz-2 projesini başlattık ve Avrupalı ​​tüketiciler şimdiden Azerbaycan gazını satın alıyor. Bu onlar ve bizim için iyidir. Aynı zamanda diğer projeler üzerinde de başarılı çalışmalar yapılmıştır. Bu projelerin geliştirilmesinin bize hem ekonomik hem de siyasi ek temettüler sağlayacağından eminim. ”

Azerbaycan gazı yeni bir kaynak ve Güney Gaz Koridoru, Avrupa’nın enerji güvenliğinde önemli rol oynayan yeni bir enerji arteridir. Bu projenin uygulanmasında bir menfaat dengesi beklenmektedir, yani ilgili tüm tarafların menfaatleri sağlanmıştır ki bu çok önemli bir faktördür.

 

Flora SADIQLI,

“Azerbaycan”

Bir Yorum Bırakın

Köşe Yazarlarımız

Nusrettin Dönek

SİYASETTE ÜSLUP KAVGASI

Leyla Gevrek

ALLAH RAHMET EYLESİN

Yıldırım Kılınç

Akıllı bir yatırımın sırrı

İbrahim Kıran

Beşiktaş Galatasaray maç önü değerlendirmesi ve muhtemel ilk 11’ler

Nöbetçi Eczaneler

Nöbetçi Eczaneler

17 Ocak 2021 nöbetçi tüm eczaneleri görüntüleyin.

Süper Lig Fikstürü

Günlük Burç Yorumları

Facebook

Twitter

En Çok Okunanlar

Anketler

En Çok Beğendiğiniz Sihirbaz Sürümü Hangisi

Anket Sonuçları

Yükleniyor ... Yükleniyor ...