Gençler yurt dışını neden tercih ediyor

22 Nisan 2021 20:18 İlginç Bilgiler
Gençler yurt dışını neden tercih ediyor

Toplumumuzun gençler üzerindeki baskısı arttıkça gençler kaçmaya meyilli oluyor.

Günümüz toplumundaki insanların, gençler üzerindeki etkilerinin hiç farkında olmaması önemli sorun teşkil etmektedir. Üniversite okuyan bir öğrencinin, hayatımı düzenli sürdürebilecek miyim? veya daha huzurlu sürdürebilecek miyim? Gibi birçok kaygılandıran neden var. Bu nedenlerden dolayı hayatına nasıl devam edilebileceğini henüz belirlememiş ve ne yapacağı yönünde bir hedefi, bir planı olmayan bundan dolayı çıkmaza giren gençlerin yurtdışını alternatif yol olarak hatta tek çare olarak gördükleri düşünülmektedir.

Neden Gençler ve Öğrenciler Farklı Ülkelere Gitmek İstiyor

Günümüz toplumunda yaşayan insanların daha da derin bir şekilde söylemek gerekirse gençlerin yurtdışı hayali kurduğu gözlemlenmektedir. Çoğu insanlar aile baskısından kurtulmak ve ekonomik yönden daha refah bir hayat yaşayacağı düşüncesiyle tercih etse de kimi öğrenciler yurtdışını kendileri için daha fazla imkân sağlanacağı düşüncesiyle gitme hayalleri için daha çok çabaladıkları da görülmektedir. Bunlara kısa bir şekilde örnek verecek olursak, öğrencilerin

Erasmus Programı

Work And Travel Programı

Workaway Programı

Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları

Avrupa Birliği Gençlik Projesi.

Yurtdışında Staj.

Yurtdışında Dil Okuluna Gitmek.

Uluslararası Spor, Sanat ve Akademik Yarışmalar

 

Gibi birçok programlara katılmayı ve yurtdışı eğitim imkanlarını daha çok kullanmayı tercih etmiştir.

 

Üniversite okuyan gençlerin en çok düşündükleri sorun gelecek kaygısı. İş imkanının ülkemizde az olması örneğin, üniversite öğrencilerinin mezun olduktan sonra iş bulamaması gençleri yurtdışına gitmeye daha çok itmektedir. Düşünün ki 4 yıllık üniversite okumuş bir bireyin ne yapacağını, nerede çalışacağını hangi durumlar karşısında veya imkanlar doğrultusunda çalışacağının belirsizliği üniversite öğrencileri tarafından göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir sorun olmuştur. Öğrencilerin %80’i yurt dışına giderlerse kendi içlerinde yaşadıkları sorunların veya kendilerine yüklenen sorumlulukların daha kolay aşılacağını düşünmekte.

 

Refah içerisinde yaşam sürmek isteyen gençlerin ülkemizde iş bulmak yönünde yaşadıkları zorluk neticesinde yurtdışında kimsenin kolay kolay tercih etmediği meslekleri seçtikleri görülmüştür. Gençler o kadar okumalarına rağmen yurtdışında taksicilik, garsonluk veya inşaatta çalışmak gibi ağır işleri bile gelecek kaygısı yaşamayacakları düşüncesiyle tercih ediyorlar. Dolayısıyla yurtdışına gitmek için her türlü programlara katıldıklarını gözlemleyebiliriz

 

Hayat yaşama ümidiyle öğrencilerin Neredesin yüzde sekseni yurt dışında taksicilik garsonluk gibi işleri ve imkanları sayesinde yurtdışında tercih ediyor iyi bir eğitim iyi bir iş imkânı gençleri ülkede tutmaya yetecektir.

Bir Yorum Bırakın

Köşe Yazarlarımız

Nusrettin Dönek

DÜNYANIN EN ETKİLİ MUHALEFET PARTİSİ COVID-19 PARTİSİ

Yıldırım Kılınç

Akıllı bir yatırımın sırrı

İbrahim Kıran

Beşiktaş Galatasaray maç önü değerlendirmesi ve muhtemel ilk 11’ler

Nöbetçi Eczaneler

Nöbetçi Eczaneler

07 Mayıs 2021 nöbetçi tüm eczaneleri görüntüleyin.

Süper Lig Fikstürü

Günlük Burç Yorumları

Facebook

Twitter

En Çok Okunanlar

Anketler

En iyi dizi sizce hangisi?

Anket Sonuçları

Yükleniyor ... Yükleniyor ...