• Anasayfa /
  • /
  • Gaziantep Valilik binasının yıkılması kararına tepkiler çığ gibi büyüyor!

Gaziantep Valilik binasının yıkılması kararına tepkiler çığ gibi büyüyor!

16 Ocak 2021 18:39 Politika
Gaziantep Valilik binasının yıkılması kararına tepkiler çığ gibi büyüyor!

Gaziantep’teki siyasi parti yetkilileri, ilk olarak yıkılan Kamil Ocak Stadyumunun ve daha sonra da yıkılması planlanan ancak yıkımı ertelendiği gerekçesiyle valilik binasının yerine yapılmayan Cuma Camii’nin yerinin neden değiştirildiğini sordu.
Gaziantep’te siyasi partiler başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu, vakıflar ile halkın talebine rağmen yıkılan Kamil Ocak Stadyumunun yerine yapılmayan ve şehrin başka bir bölgesine yapılması kararı alınan Cuma Camii’nin yeri ile ilgili tartışmalar, yerine Cuma Camii yapılması engellenen valilik binası için yıkım kararının alınmasıyla tekrar başladı.

Halka defalarca yapılacağı vaat edilen ve projesi hazırlanan Cuma Camii’nin Kamil Ocak Stadyumunun ve yıkılması planlanan valilik binasının yerine yapılmayarak şehrin uzak bir bölgesine yapılması kararı alınması geçtiğimiz yıl büyük tepkilere neden olmuştu.

Stadyumunun yerinde Millet Bahçesi çalışmaları başlatılırken yıkımı ertelendiği gerekçesiyle yerine Cuma Camii yapılması engellenen valilik binası için bir yıl sonra tekrar yıkım kararı alınması ve Millet Bahçesi’ne dâhil edileceğinin açıklanması kamuoyunda tepkilere neden oldu. Bunun yanı sıra Deva Partisi Gaziantep İl Başkanı Ertuğrul Kaya’dan yıkılmaması yönünde açıklama geldi.

DEVA Partisi Gaziantep İl Başkanı Ertuğrul Kaya Gaziantep Valilik Binasının yıkım kararı hakkında konuştu.

Kaya, Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan protokol ile Valilik Binasının yıkılmasına karar verildiğini “Gaziantep Valiliği, binanın Deprem Performans Analiz Raporunu kamuoyu ile paylaşmalıdır” dedi. “Kamuoyu vicdanı raporu görmeden binanın yıkılmasını asla kabul etmeyecektir” diyen Kaya, ”Yetkililer binanın depreme dayanıksız olduğunu iddia ediyor. 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmenliğine göre hareket edilecekse Gaziantep’te pek çok belediyenin, kamu binasının, apartmanın ve hatta çok sayıda okulun yıkılması gerekir” dedi.

Aynı yönetmenlikte gözden kaçırılan ya da görülmek istenmeyen maddelerin olduğunu ifade eden Kaya ”Güçlendirme çalışmaları da bu yönetmenlikte yer alıyor. Ülkemizde güçlendirme çalışmaları pek çok ilimizde uygulanmakta. Gaziantep Valiliği Binası için de güçlendirme yapılıp yapılamayacağı bağımsız kuruluşlar tarafından yapılacak analiz ile ortaya konulmalı.” Diye konuştu.

Yerel yönetimlerin olası depreme hazırlık yapma çalışmalarına karşı olmadıklarını ifade eden Kaya  ”Bilindiği üzere depreme karşı dayanıksız binaların güçlendirme çalışmaları 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmenliğinde yer alıyor. Bu yönetmenlikte esaslar belli. Bir binanın güçlendirme maliyeti yapının toplam değerinin yüzde 40’nı aşmıyorsa güçlendirme yapılmalıdır. Eğer Valilik Binası’nın güçlendirme maliyeti bu şartlara uyuyorsa yıkımdan vazgeçilmeli güçlendirme yapılmalıdır.” Dedi.

Valilik Binası’nın ekonomik ömrünü tamamlamadığını bu binada pek çok kamu kurumunun hizmet verdiğini vurgulayan Kaya ”Bu binada hizmet veren çeşitli kamu kurumları yüksek maliyetlerle yeni yerler kiralamak durumunda kalacak. Bu durum ekonomik krizin ağır şartlarının yaşandığı bir dönemde kamu bütçesine ek maliyet demek. Kamu bütçesi milletin bütçesi, milletin parası demektir. Bu parayı gereksiz alanlarda harcamak doğru değil” diyerek sözlerini tamamladı.

Bir Yorum Bırakın

Köşe Yazarlarımız

Nusrettin Dönek

DÜNYANIN EN ETKİLİ MUHALEFET PARTİSİ COVID-19 PARTİSİ

Yıldırım Kılınç

Akıllı bir yatırımın sırrı

İbrahim Kıran

Beşiktaş Galatasaray maç önü değerlendirmesi ve muhtemel ilk 11’ler

Nöbetçi Eczaneler

Nöbetçi Eczaneler

05 Ağustos 2021 nöbetçi tüm eczaneleri görüntüleyin.

Süper Lig Fikstürü

Günlük Burç Yorumları

Facebook

Twitter

En Çok Okunanlar

Anketler

En iyi dizi sizce hangisi?

Anket Sonuçları

Yükleniyor ... Yükleniyor ...