Dünyanın en büyüklerinden

20 Nisan 2021 20:37 Bilim ve Teknoloji
Dünyanın en büyüklerinden

Uşak Ulubey Kanyonu , Arizona eyaletinde bulunan Büyük Kanyon’dan ( Grand Canyon ) sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonudur.

 

Uzunluğu 45 kilometreyi aşan Uşak Ulubey Kanyonu’nun derinliği 50 ile 170 metre arasında değişmektedir. Granit ve kum taşı gibi sert kayalıklardan oluşan zeminin hava akımı ve erozyon etkisi ile aşınması sonucunda oluşan Ulubey Kanyonu, Uşak ve bölge turizmi için büyük  önem taşıyan doğal güzelliklerimizdendir.

Yakın gelecekte yamaç paraşütü ve doğa turizmi gibi aktivitelerinde gerçekleştirileceği kanyon bölgede bulunan sanayi tesislerinin kimyasal atıkların bırakıldığı güzergahta yer alması nedeniyle tehdit altında.

Cam Teras

Ulubey Kaymakamlığı’nın girişimiyle 2015 yılında ziyaretçilere açılan Ulubey Kanyonu Cam Teras , kanyonu tepeden gören manzarası ile heyecan veren bir deneyim yaşatıyor. Büyük bir  kafe  ve 135 metrekarelik cam alandan oluşan cam terasın tamamında kurşun geçirmez 30 milimetrelik camla kaplı zemin bulunmaktadır

Yükseklik korkusu olanlara stresli dakikalar yaşatan cam teras , kanyonu tepeden gören manzarasıyla bölgedeki coğrafi oluşumun görebilmek ziyaretçilerin şaşkınlığına neden olmaktadır.

Kaynak : Kevser Gencer

Bir Yorum Bırakın

Köşe Yazarlarımız

Nusrettin Dönek

DÜNYANIN EN ETKİLİ MUHALEFET PARTİSİ COVID-19 PARTİSİ

Yıldırım Kılınç

Akıllı bir yatırımın sırrı

İbrahim Kıran

Beşiktaş Galatasaray maç önü değerlendirmesi ve muhtemel ilk 11’ler

Nöbetçi Eczaneler

Nöbetçi Eczaneler

07 Mayıs 2021 nöbetçi tüm eczaneleri görüntüleyin.

Süper Lig Fikstürü

Günlük Burç Yorumları

Facebook

Twitter

En Çok Okunanlar

Anketler

Yenilenen Yazılımımız Sizce Nasıl?

Anket Sonuçları

Yükleniyor ... Yükleniyor ...