• Anasayfa /
  • /
  • Çinli elektrikli araç şampiyonu Nio, halk desteğiyle kurtarıldı

Çinli elektrikli araç şampiyonu Nio, halk desteğiyle kurtarıldı

13 Ocak 2021 23:23 Ekonomi
Çinli elektrikli araç şampiyonu Nio, halk desteğiyle kurtarıldı

Bir yıl önce iflasın eşiğindeyken, üst düzey elektrikli araç start-up’ı şimdi Daimler ve General Motors’u piyasa değeri olarak geride bırakıyor.

Fütüristik tarzdaki elektrikli araçlarıyla Nio, giderek daha fazla Çinli sürücüyü (2020’de 43.728 model sattı) ve daha da fazla yatırımcıyı ikna ediyor: dünyanın en büyük otomobil pazarında, birçoğu yerel start-up’ın Tesla. Aslında, Nio yılın yatırımıydı: Çin markasının unvanı 2020’de + 1.500% patladı ve yaklaşık 100 milyar dolarlık bir piyasa değeriyle sona erdi (82, 2 milyar euro) Wall Street’te Daimler, BMW veya General Motors’u geçerek dünya çapında ilk 5’e yerleşti. Nio’nun önünde sadece Tesla, Toyota, Volkswagen ve 1995’ten beri Shenzhen merkezli bir başka Çinli elektrik uzmanı olan BYD kaldı. Nio’nun sırrı? Her şeyi elektriğe yatırmak, serinin tepesinde cüretkar bir konum.

Bir yıl önce Nio iflasın eşiğindeydi. Sıfırdan bir otomobil üreticisi yaratmak kolay değil. 2017-2019 yılları arasında kendisini geleceğin “Tesla katili” olarak tanıtan şirket, sadece 32.000 araç sattı ve 3,67 milyar dolar kaybetti. Gelişimi piyasa tarafından engellendi: 2019’da Çin’de elektrikli araç satışları% 4 düştü.

Ve rekabet çetin: Çin’in 2019’da 635 elektrikli araç üreticisi olduğu için Nio’nun öne çıkması zor. Kesinlikle, cömert sübvansiyonlardan etkilenen çoğu kimse tek bir araba üretmedi, ancak bu kadar bolluk Hükümet sübvansiyonlarını kademeli olarak düşürdüğü için Çin pazarı için acı verici bir konsolidasyon sözü verdi. Ve Nio yankılanan bir iflas olabilirdi. Ekim 2018’de Wall Street’te listelenmesinden bir yıl sonra, Nio hisseleri% 86 düştü.

“Eşsiz” hizmetler:

Bu, şirketin üretim hatlarının bulunduğu kurucu William Li’nin memleketi olan Hefei yerel yönetiminin desteği olmadan gerçekleşti. İflasın eşiğinde olan Nio, Şanghay’ın batısındaki fakir bir eyalet olan Anhui’nin başkenti ve diğer devlet yatırımcılarından Nisan 2020’de 7 milyar yuan (890 milyon euro) eşdeğeri elde etti. Merkezini şehirde kurması şartıyla. O zamandan beri işler hızla ilerledi: Büyük şehirlerde yanmalı araçların satın alınmasını daha da kısıtlayan önlemler Nio ve diğer elektrik üreticileri lehine çalıştı.

Bir Yorum Bırakın

Köşe Yazarlarımız

Nusrettin Dönek

SİYASETTE ÜSLUP KAVGASI

Leyla Gevrek

ALLAH RAHMET EYLESİN

Yıldırım Kılınç

Akıllı bir yatırımın sırrı

İbrahim Kıran

Beşiktaş Galatasaray maç önü değerlendirmesi ve muhtemel ilk 11’ler

Nöbetçi Eczaneler

Nöbetçi Eczaneler

17 Ocak 2021 nöbetçi tüm eczaneleri görüntüleyin.

Süper Lig Fikstürü

Günlük Burç Yorumları

Facebook

Twitter

En Çok Okunanlar

Anketler

En iyi dizi sizce hangisi?

Anket Sonuçları

Yükleniyor ... Yükleniyor ...