Büyük tehlike ekmek israfı artıyor!

26 Nisan 2021 20:37 Sağlık ve Yaşam
Büyük tehlike ekmek israfı artıyor!

Son zamanlarda Türkiye’de ekmek fiyatlarının zamlanması çok konuşuluyor. TÜİK verilerine Türkiye’de günde 12.000.000 ekmek çöpe atılarak israf ediliyor. Uşak’ta ise 148.000 ekmek kullanılmayarak ziyan ediliyor.

Uşak’ta günde 1.200.000 ekmek üretiliyor yaklaşık 148 bin ekmek çöpe atılarak israf ediliyor. Üretilen 8 ekmekten biri çöpe gidiyor. Ekmeğin ziyan edilmesinin başlıca sebebi tüketicinin ihtiyacından fazla ekmek almasına dayandırılıyor. İki kişilik bir ailenin günlük olarak sadece 1 ekmek alması gibi çözümlerle israfın önüne geçilebileceği sanılıyor.

Uşak Fırıncılar Odası Başkanı Hasan Kurnaz’ında şikayetçi olduğu ekmek israfının önlenebilmesi için, “Üretimi gerçekleştirilmiş olan 1.200.000 ekmeğin 148.000’i ziyan ediliyor. Çöpe atılarak boşa giden ekmeğin mali karşılığı yaklaşık 250.000’TL. Ekmek israfını önlemek için belediyemiz ve bizler çalışmalar yürütüyoruz, projeler üretiyoruz, ilimiz ve ilçelerimizde israfı sonlandırmak için çabalıyoruz. Aslında bilinçli bir şekilde davranarak önlemler alınabilir. Fırınlarda, bakkallarda ve marketlerde basit önlemler alırsak ve insanlarımızı bu konuda bilinçlendirerek israfın önüne geçilebilir bunun için çabalıyor ve çalışıyoruz.“ Bunları söyledi.

Ekmek Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Yanlışlar

Fırın sahiplerine ya da yetkililere, müşteriler ekmek alırken nelere dikkat ediyor diye sorduğumuzda cevapları; 100 müşterinin 56’sının ekmeğin sıcak ve taze olmasına önem verdiğini, 44’ünün ise ekmeğini iyi pişirilmiş olmasına önem verdiğini belirtti. Ekmeğin hijyenik şartlarda üretiminin gerçekleştirilmesi, satılması veya besin değerinin fazla olmasının müşteriler açısından önem taşıdığını düşünen fırıncıların oranı göreceli olarak piyasa içine bakıldığı zaman daha düşüktür. Fırıncıların büyük çoğunluğuna göre insanlar ekmek alırken, ekmeğin üretildiği ortamın temiz olup olmaması ve besin değerinin ne olduğuna bakmadığını belirttiler. Fırıncılar, müşterilerin bayat ekmek konusundaki tutumlarını da şöyle değerlendiriyor; ekmeğin sertleşmiş ya da ufalanması durumunda tüketici tarafından bayat olarak algılandığını söylüyorlar. Fırıncılara göre ise ekmeğin soğumuş halinin daha faydalı ve sağlıklı olduğu belirtiyor.

Ekmeğin Muhafaza Yöntemleri

Ekmeğin israfına neden olan nedenlerin en önemlisi, uygun muhafaza koşullarının sağlanamaması ve tüketim aşamasına gelmeden ekmeğin bayatlamaya, küflenmeye terk edilmesidir. Toplu yemek yenen yerlerin ve hanelerin temin ettiği ekmeği hangi şekillerde koruduklarını sorduk. Toplu yemek yenen kurum yetkililerine göre yaygın saklama şekilleri vardır. Ekmeğin ahşap ekmek sepetinde saklanmasıdır. Bu yöntem aynı zamanda lokanta ve otellerde en çok uygulanan saklama yöntemidir. Öte yandan lokanta ve otel yetkililerinin kullanmak istemedikleri yüksek oranda yanlış buldukları saklama yöntemleri; ekmeği plastik saklama kabında ve derin dondurucuda saklamaktır. Hanelerin ekmeği nasıl muhafaza ettiklerine dair en yaygın muhafaza yöntemi, ekmeğin oda koşullarında naylon poşete saklanmasıdır. Hanelerin günde en az bir defa ekmek aldığı düşünüldüğü zaman bu makul bir yöntem olarak kabul edilir.

Ekmek İsrafını Önlemek İçin Pratik Yöntemler

  • Evlere ve işletmelere ihtiyaç fazlası ekmek alınmamalı.
  • Sofrada ekmekler ince dilimler halinde tüketilmelidir.
  • Kurumuş ekmekleri ince ince doğrayarak pencere önüne bırakıp kuşlara yem yapılabilir.
  • Sokak hayvanlarının besin ihtiyaçları karşılanabilir.(Kedi, köpek.)
  • Fırınlarda ihtiyaç fazlası ekmek üretilmemeli ve iade ekmek kabul edilmelidir.
  • Ekmek doru şekilde saklanmalıdır.
  • Düşük gramaj ekmekler üretilmelidir.
  • Ekmeği kurutarak ya da düzgün muhafaza ederek günlük yemeklerde kullanarak önlemler alınmalıdır.
  • Fırınlarda üretim yapılırken günde yaklaşık 2.000.000 ekmek israf ediliyor, bunun önüne geçebilmek için üreticinin bilinçlendirilmesi gerekmektedir.
  • Kurutulmuş ekmekle kızartma yapılabilir, kaynayan tencere üzerinde yumuşak hale getirilir.

Ekmek israfı yaparak hem ülke hem de kendi bütçemize zarar veriyoruz, bunun yerine bilinçli hareket ederek önlemler alabiliriz. Yapılan ekmek ziyanıyla birçok Afrika ülkesinin açlığına çözüm bulunur.

Bir Yorum Bırakın

Köşe Yazarlarımız

Nusrettin Dönek

DÜNYANIN EN ETKİLİ MUHALEFET PARTİSİ COVID-19 PARTİSİ

Yıldırım Kılınç

Akıllı bir yatırımın sırrı

İbrahim Kıran

Beşiktaş Galatasaray maç önü değerlendirmesi ve muhtemel ilk 11’ler

Nöbetçi Eczaneler

Nöbetçi Eczaneler

05 Ağustos 2021 nöbetçi tüm eczaneleri görüntüleyin.

Süper Lig Fikstürü

Günlük Burç Yorumları

Facebook

Twitter

En Çok Okunanlar

Anketler

En iyi dizi sizce hangisi?

Anket Sonuçları

Yükleniyor ... Yükleniyor ...