Bilim insanları gezegen için ‘korkunç gelecek’ konusunda uyardı

13 Ocak 2021 22:43 Bilim ve Teknoloji
Bilim insanları gezegen için ‘korkunç gelecek’ konusunda uyardı

Dünya “korkunç bir gelecek” yolunda, uluslararası bir grup bilim insanı, iklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik kaybının hızlanmasıyla, dünya liderleri meydan okumayla yüzleşmedikçe ve acilen harekete geçmedikçe gezegendeki tüm türlerin hayatta kalmasını tehdit ettiği konusunda uyardı.

Çarşamba günü, 17 önde gelen bilim adamından oluşan bir ekip, kasvetli bir “öngörünün” parçası olarak, gezegenin geleceğinin “genel olarak anlaşılandan daha korkunç ve tehlikeli” olduğu konusunda uyardı ve durumun ciddiyetini açıklığa kavuşturmak için değerlendirmeyi yaptıklarını söylediler. dünya yüzleri.
Dünyadaki çevresel değişiklikleri anlatan 150 kadar araştırmaya atıfta bulunan uzmanlar, dünya liderlerinin gezegenin durumu söz konusu olduğunda “soğuk duş” uyandırma çağrısına ihtiyaçları olduğu konusunda uyarıyor ve çevresel koşulların sivillerin “şu anda inandıklarından çok daha tehlikeli” olduğunu söylüyor. ve bilim adamları benzer.
Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles Çevre ve Sürdürülebilirlik Enstitüsü’nde profesör olan ve makalenin yazarlarından biri olan Daniel Blumstein, CNN’e medeniyetimiz için potansiyel bir risk hakkında konuşmanın abartı olmadığını söyledi.
“Belki insanlar kesinlikle fark ediyor, ancak aciliyeti anlamıyorlar veya belki de tanıyorlar, ancak bireysel fedakarlığı almak istemiyorlar,” dedi.
Raporun yazarları, ekolojik bozulma ile sosyoekonomik etkileri arasındaki gecikmelerin, insanların sorunun ciddiyetini ve güncelliğini kavramadığı anlamına geldiğini söyledi.
Avustralya’daki Flinders Üniversitesi’nden baş yazar Profesör Corey Bradshaw yaptığı açıklamada, “İnsan uygarlığının dokusunun sürekli erozyona uğramasına rağmen, ana akım bu kaybın büyüklüğünü kavramakta güçlük çekiyor” dedi. “Aslında, biyosfere ve onun tüm yaşam biçimlerine yönelik tehditlerin ölçeği o kadar büyük ki, iyi bilgilendirilmiş uzmanlar için bile kavramak zor.”

Yaşama yönelik ciddi ve abartısız bir tehdit

Bilim adamları, uzmanlar ve çevreciler defalarca dünyanın çok önemli bir devrilme noktasına ulaştığı konusunda uyardılar – World Wide Fund for Nature tarafından yapılan son araştırmalar, dünyadaki vahşi yaşam popülasyonlarının sadece kırk yılda ortalama% 68 oranında düştüğünü ortaya çıkardı. Yıkıcı düşüşün arkasında insan tüketimi ile.
Altıncı kitlesel yok oluşun içindeyiz ve insanlar sürücü koltuğunda oturuyorlar, zaten yüzlerce türü yok etmiş ve daha fazlasını yaban hayatı ticareti, kirlilik, habitat kaybı ve toksik maddelerin kullanımıyla yok olmanın eşiğine getirmişler.
2010 yılında, 196 ülkeden liderler Japonya’da toplandı ve Dünya’yı kurtarmak için tasarlanmış bir biyolojik çeşitlilik hedefleri listesi üzerinde anlaştı – ancak 10 yıl sonra Eylül ayında, bir BM paneli , dünyanın toplu olarak tek bir hedefe tam olarak ulaşmada başarısız olduğu sonucuna vardı.
BM uzmanları netti: Hızlanan iklim krizinde yörüngemizi sürdürürsek, biyolojik çeşitlilik bozulmaya devam edecek – gezegendeki hayvanlar, bitkiler ve insanlar için yıkıcı sonuçlar.
Ancak uluslararası uzmanlar, biyoçeşitlilik kaybıyla ilişkili felaketlere hazırlıklı olmayan veya krize cevap verebilecek hiçbir liderin veya siyasi sistemin olmadığı konusunda uyarıyorlar.
Blumstein, “Yıllardır bunu yapmamız gerektiğini söyledik, şu ve diğer şeyler, ‘sorunların ne olduğunu biliyoruz, sadece değişiklikleri yapmamayı seçiyoruz,” dedi Blumstein.
Fosil yakıtları ortadan kaldırmak, politika yapıcılığı etkileyen kurumsal lobiciliği dizginlemek ve kadınları eğitime ve üreme kontrolüne erişim konusunda güçlendirmek gerekli adımlar arasında yer alıyor.
Çalışmanın yazarlarından biri olan Stanford Üniversitesi’nden Profesör Paul Ehrlich, “Biyoçeşitlilik kaybını durdurmak hiçbir yerde herhangi bir ülkenin önceliklerine yakın değildir ve istihdam, sağlık hizmetleri, ekonomik büyüme veya döviz istikrarı gibi diğer endişelerin çok gerisinde kalmaktadır” dedi.
“Başkan olarak seçilen Biden’ın görevinin ilk 100 günü içinde (Paris İklim Anlaşması) ABD’yi yeniden bir araya getirmeyi planlaması olumlu bir haber olsa da, meydan okumanın ölçeği düşünüldüğünde bu çok küçük bir jest.”
Ehrlich, aşırı nüfus konusunda uyarıda bulunan ve milyonlarca insanın açlıktan öleceğini öngören 1968 tarihli tartışmalı bir metin olan “The Population Bomb” un yazarıdır.
O zamandan beri, olayların birçok ayrıntısı ve zamanlaması yanlış olsa da kitabın genel olarak doğru olduğunu söyledi ve 2018’de Guardian’a şunları söyledi: “Kişi başına aşırı tüketim ile birlikte nüfus artışı, medeniyeti sınırın ötesine taşıyor: milyarlarca insan Şimdi aç veya mikro besin yetersiz besleniyor ve iklim bozulması insanları öldürüyor. “

Değişim çok önemlidir

Bilim adamları, dünya liderlerinin , gezegenin karşı karşıya kalacağı yaklaşan değişiklikleri planlarken korkunç bir gelecekten kaçınmak için harekete geçmeleri gerektiği konusunda uyarıyorlar – ancak umut kaybedilmiyor.
Blumstein, koronavirüs salgınının bir uyarı işlevi görebileceğini umduğunu söyledi. “Kovid, yol açtığı tüm aksamalarla birlikte, aslında gelecek için pratiktir” dedi. “Bu aslında birleştirmeye ve birlikte çalışmaya doğru ilerlememize yardımcı olabilir. Bilim adamları, dikkate değer bir şekilde, birlikte çalıştılar. Bu, işlerin parçalandığını gördüğümüzde, etkili dünya yönetişiminin ve hatta birçok yönden işbirliğinin eksikliğidir.”
Frontiers in Conservation Science dergisinde yayınlanan raporda yazarlar şunları yazdı: “Amacımız kaderci bir bakış açısı sunmak değil, çünkü yok oluşları önlemek, ekosistemleri eski haline getirmek ve daha sürdürülebilir ekonomik faaliyeti teşvik etmek için birçok başarılı müdahale örneği var. hem yerel hem de bölgesel ölçekler.
Ekip, “Bunun yerine, uluslararası toplumun karşı karşıya olduğu muazzam zorlukların yalnızca gerçekçi bir şekilde değerlendirilmesinin, daha az perişan bir geleceğin grafiğini çizmesine izin verebileceğini iddia ediyoruz.”
Yine de, sorunu çözmek için küresel kapitalizmde, eğitimde ve eşitlikte köklü değişiklikler yapılması gerektiğini yazdılar.

Bir Yorum Bırakın

Benzer Bilgiler

Köşe Yazarlarımız

Nusrettin Dönek

SİYASETTE ÜSLUP KAVGASI

Leyla Gevrek

ALLAH RAHMET EYLESİN

Yıldırım Kılınç

Akıllı bir yatırımın sırrı

İbrahim Kıran

Beşiktaş Galatasaray maç önü değerlendirmesi ve muhtemel ilk 11’ler

Nöbetçi Eczaneler

Nöbetçi Eczaneler

17 Ocak 2021 nöbetçi tüm eczaneleri görüntüleyin.

Süper Lig Fikstürü

Günlük Burç Yorumları

Facebook

Twitter

En Çok Okunanlar

Anketler

Yenilenen Yazılımımız Sizce Nasıl?

Anket Sonuçları

Yükleniyor ... Yükleniyor ...