Ateşe Savaş Açanlar!

27 Nisan 2021 20:58 İlginç Bilgiler
Ateşe Savaş Açanlar!

 İtfaiye ekipleri kaliteli ekipmanları ile yangın olaylarının yanı sıra birçok alanda bizlere hizmet vermeye devam ediyor.

İtfaiye ekipleri yangın dışında deprem, göçük, gölde veya birikmiş sularda boğulma, intihar, su baskını, trafik kazasında araçtan çıkarma, hayvan kurtarma ve olağanüstü durumlarda arama kurtarma gibi birçok alanda görev alıyor diğer hayati boyutta önem taşıyan görevlilere, sağlık görevlilerine yardımda bulunuyor. Olay mahalline varmak, yolun yapısı ve yerleşim düzenine göre değişiklik gösteriyor. Çarpık kentleşmenin çok fazla olduğu yerlerde yani gecekondularda bu durum zor bir hal alsa da düzenli yerleşim yerlerinde bu durum kolay olduğu için hızlı şekilde ulaşım sağlanabiliyor. Asılsız çağrıların yani çatıya çıkmış çalışan bir işçiyi intihar ediyor diye ihbar edildiği gibi küçük bir olayı büyük bir olay gibi ihbar edip olay yerine gidildiğinde müdahale bile edilmediği durumlar gibi asılsız ihbarların önüne geçmek adına 110 numaralı ihbar hattının yanı sıra yerel hatlarla da hizmet vermeye başladı. Hattı ücretsiz olduğu için gereksiz yere meşgul etmemek için önem arz eden durumların, ihbar harici aramaların diğer telefon hattından bildirildiği söylenebilir. Şehir içerisinde trafik yönünden bazen sıkıntı yaşanıldığı söylenebilir. Gereksiz yere ihbarlar asıl ihbarlara, yangın veya benzeri önemli olaylara yetişilmesini zorlaştırıyor. Bilinçsiz insanlar her tür olaylarda olabildiği gibi bu tür önem arz eden durumlarda da olabiliyor. Trafikte telefonla oynamaktan dolayı, son ses müzik dinleyen insanların olmasından dolayı siren sesini duyamaması halinde itfaiyenin olay yerine gitmesi zorlaşabiliyor.
İtfaiye Eri;’’ Çoğu insanın canı, malı tehlikede iken bazı insanlar bunu umursamayarak devam edebiliyor empati kurmak gerekiyor bir yerden sonra. Onun yerinde bende olabilirdim düşüncesi. Bu bir adım daha iyi düşünmemizi ve bilinçli davranmamızı sağlayabilir. ‘’ dedi. Ailelerin olay yerine gelen itfaiye ekibine tepki göstermesi karşısında ekipler daima alttan alarak olayı yatıştırıyor. Bunun eğitimini (öfke kontrolü) alarak insanların gösterdiği tepkileri olayın etkisine mazur görerek yatıştırıyor. Bu konuda İtfaiye Eri ‘’ Bir ailenin canı veya malı tehlikeye girdiği için hasarlar alıyor. Bunun üzüntüsü ile tepki göstermelerini normal karşılıyorum onlar gibi bizlerde tepki gösterirdik canları ve malları söz konusu çünkü. Bizim görevimiz mağdur ailelerin yanında olarak yapmamız gereken bütün şeyleri, kurtarma ise kurtarmayı, yangın söndürme ise söndürmeyi gerçekleştirerek tepkilerini aza düşürmektir.’’

Ekipler kendi içerisinde görev dağılımında bulunduğu ekiplerin birinci ekip, ikinci ekip olarak sıralama şeklinde kademelerden oluşuyor. Kademelere göre görev dağılımları yapılıyor. Önemli boyutta olan yangınlar çok olabildiği için, önemsiz olan yangınlara (çöp yanması, arazi yanması vs.)  Aynı ekibin bakmadığını söyleyen İtfaiye Eri: ‘’ önemli olan yangınlara gönderdiğimiz ekibimizi önemsiz olan çöp yangınlarına veya arazi yangınlarına gönderirsek diğer tarafta ciddi bir yangın ihbarı aldığımız zaman olay yerine gitmemiz gecikecektir. Bunun sistematik ve düzen içerisinde yapılması bizim görevimizi daha hızlı ve akıcı yapmamızı sağlıyor. ‘’ diyerek bizlere itfaiye hakkında bilgiler aktardı. Şehirlerde itfaiyelerin toplanma alaları belirlenerek bölge bölge ayrılmaktadır. İtfaiyelerin birçoğu İtfaiye Müdürlüğünde bulunuyor ve bir kısmı bölge bölge fark edebiliyor.
İTFAİYE DE GÖREV ALMAK İÇİN NE GEREKİYOR? 
İtfaiyede görev almak için, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü okunması yanı sıra en az lise mezunu veya dengi bir okul bitirmesi gerekiyor. Boy, kilo, yükseklik korkusu, dar ve kapalı alanlardan korku ve önemli olan şartlardan birisi olan er olmak isteyen kişinin 25 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Bunun gibi birçok teste tabi tutularak alımlar gerçekleştiriliyor.

Bir Yorum Bırakın

Köşe Yazarlarımız

Nusrettin Dönek

DÜNYANIN EN ETKİLİ MUHALEFET PARTİSİ COVID-19 PARTİSİ

Yıldırım Kılınç

Akıllı bir yatırımın sırrı

İbrahim Kıran

Beşiktaş Galatasaray maç önü değerlendirmesi ve muhtemel ilk 11’ler

Nöbetçi Eczaneler

Nöbetçi Eczaneler

05 Ağustos 2021 nöbetçi tüm eczaneleri görüntüleyin.

Süper Lig Fikstürü

Günlük Burç Yorumları

Facebook

Twitter

En Çok Okunanlar

Anketler

En Çok Beğendiğiniz Sihirbaz Sürümü Hangisi

Anket Sonuçları

Yükleniyor ... Yükleniyor ...