Anadolu Efes’te 2021 yılına ait beklentiler

28 Şubat 2021 14:58 Ekonomi
Anadolu Efes’te 2021 yılına ait beklentiler

Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş’nin 2021 yılına ait beklentileri açıklandı.

Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş’nin 2021 yılına ait beklentileri açıklandı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada şunlar aktarıldı:

”Faaliyet gösterdiğimiz tüm coğrafyaları etkilemeye devam eden KOVID-19 salgınının etkileri nedeniyle 2021 yılının 2020 yılına benzer şekilde zorlu olması beklenmektedir. Önümüzdeki belirsizlikler ve hükümetler tarafından alınan tedbirlerin ülke ekonomileri ve tüketici harcamaları üzerindeki sonuçları, iş performansımız üzerinde kritik bir etkiye sahip olacağından yıl içerisinde varsayımlarımızı yeniden gözden geçirmemize yol açabilir. Konsolide satış hacminin düşük-orta tek haneli oranda büyümesi beklenmektedir. Bira grubu satış hacminin düşük tek haneli oranda büyümesi beklenmektedir. Uluslararası bira satış hacminin düşük tek haneli oranda büyümesi beklenmektedir. Rusya bira satış hacminin pazarın üzerinde büyümesi beklenirken, geçen senenin yüksek bazından dolayı düşük tek haneli oranda büyüyeceği öngörülmektedir. Zorlu rekabet ortamının bu yıl da devam etmesi beklenmektedir. BDT bira satış hacminin ilgili bira pazar büyümelerinin üzerinde artarak orta tek haneli oranda büyümesi öngörülmektedir. Özellikle yılın ilk yarısında pandeminin etkisinin devam edeceği varsayımı altında Türkiye bira satış hacminin 2020 yılının düşük bazına rağmen düşük tek haneli oranda büyümesi beklenmektedir. Açık satış noktalarının yeniden açılması ve turizmde toparlanma olacağı öngörülmekte olup ve yılın ikinci yarısından itibaren Türkiye bira satış hacmini desteklemesi beklenmektedir.

– Meşrubat grubu

2020 yılının bazı ile birlikte pazarlarımızın geniş potansiyelinden ve zengin ve dengeli portföyümüzden yararlanarak konsolide bazda %4 ila %6 aralığında büyütmesi öngörülmektedir.

Türkiye meşrubat: Düşük tek haneli büyüme

Uluslararası meşrubat: Yüksek tek haneli büyüme

Konsolide net satış gelirlerinin her iki iş segmentinin de katkısıyla kur çevrim farkının etkisinden arındırılmış olarak orta-onlu yüzdelerde artması beklenmektedir.

Bira grubu net satış gelirleri: Kur çevrim farkının etkisinden arındırılmış olarak, düşük onlu yüzdelerde artması beklenmektedir.

Uluslararası bira net satış gelirleri: Hacim artışı, fiyat artışları ve portföy kırılımının olumlu etkisi sayesinde kur çevrim farkının etkisinden arındırılmış olarak yüksek tek haneli oranda büyüme beklenmektedir.

Türkiye bira net satış gelirleri: Fiyat artışları ile satış kırılımının olumlu etkisi sayesinde düşük-yirmili yüzdelerde büyüme beklenmektedir.

Meşrubat grubu net satış gelirleri:  Değer büyümesi yönetimi odağımız ile, kur çevrim farkının etkisinden arındırılmış olarak konsolide net gelir büyümesinin yüksek-onlu yüzdelerde olması beklenmektedir.

Konsolide FAVÖK marjı: Hafif düşmesi beklenmektedir.

Bira grubu FAVÖK marjı: 2020 yılının yüksek bazının etkisiyle, 2021 yılında tüketim ve hacim büyümesini desteklemek için yapılacak olan pazarlama ve satış yatırımlarının sonucunda 200 baz puan civarında düşmesi beklenmektedir.

Uluslararası bira FAVÖK marjı: 200 baz puan civarında düşmesi beklenmektedir.

Türkiye bira FAVÖK marjı: Hafif düşmesi ya da yatay kalması beklenmektedir.

Meşrubat grubu FAVÖK marjı: 2020 yılında ulaşılan güçlü marj artışına, belli bir seviyeye kadar pazarlama giderlerinde sağlanan tasarruflar gibi tek seferlik etkilerin yanı sıra, aynı zamanda sürdürülebilir nitelikte olan daha yalın ürün portföyü ve sıkı finansal yönetim sayesinde ulaşılmıştır. Hacimlerdeki artış, daha yüksek ünite kasa başı net gelir büyümesi ve tutumlu harcama zihniyetimiz ile FAVÖK marjının 2021 yılında 2020 yılına paralel seyretmesini öngörüyoruz.

Yatırım harcamaları: Satış gelirlerine oranı konsolide bazda normal seviyesiyle uyumlu olarak yüksek tek haneli olması beklenmektedir.

Serbest nakit akımı: Güçlü serbest nakit akımı yaratılmaya devam edilmesi beklenmekte olup işletme sermayesinin 2020’deki çok düşük bazından ötürü serbest nakit akımının geçtiğimiz senenin altında gerçekleşeceği öngörülmektedir.”

Kaynak : Hibya Haber Ajansı

Bir Yorum Bırakın

Köşe Yazarlarımız

Nusrettin Dönek

DÜNYANIN EN ETKİLİ MUHALEFET PARTİSİ COVID-19 PARTİSİ

Yıldırım Kılınç

Akıllı bir yatırımın sırrı

İbrahim Kıran

Beşiktaş Galatasaray maç önü değerlendirmesi ve muhtemel ilk 11’ler

Nöbetçi Eczaneler

Nöbetçi Eczaneler

21 Nisan 2021 nöbetçi tüm eczaneleri görüntüleyin.

Süper Lig Fikstürü

Günlük Burç Yorumları

Facebook

Twitter

En Çok Okunanlar

Anketler

Yenilenen Yazılımımız Sizce Nasıl?

Anket Sonuçları

Yükleniyor ... Yükleniyor ...