Akaryakıt Pompalarına Kadın Eli Değdi

26 Nisan 2021 20:44 Haberler
Akaryakıt Pompalarına Kadın Eli Değdi

Uşak’ta kadınlara yönelik iş imkanları gün geçtikçe artmaya başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının ortak yürüttüğü sosyal sorumluluk projesi ‘Kadın Gücü’ adlı proje hayata geçiriliyor.

Uşak’ın Dikilitaş Mahallesindeki akaryakıt istasyonunda bir süredir çalışmakta olan 19 yaşındaki Aslı Şahin petrol istasyonuna gelen taşıt sahiplerini şaşırtıyor. Kadınların her işi yapabildiğinin Uşak’ta ki en iyi örneği Aslı Ş. kadınların her alanda çalışabilecek kadar güçlü olduğunu kadın erkek ayrımı olmaması halinde herkesin çalışabileceğini bir kez daha kanıtladı. Lise mezunu olan Aslı Ş. iş aramaya başladığında birçok yerden eli boş döndü. Uzun zamandır sigortalı iş aradığı halde bulamadığı için tek çareyi petrol ofisine başvurmakta buldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının ortak yürüttüğü proje sayesinde işe alındı.

Pes Etmedim!

Aslı Ş. “Ben iş ararken ailem dışında kimsenin desteğini görmedim akrabalarım, arkadaşlarım, tanıdık insanların hep bir tepkisi vardı ama annem bana hep inandı ve güvendi. Buraya işe girerken benimde tereddütlerim vardı çünkü, arkadaşlarımın ve tanıdıklarımın tenkitleri çok oldu. Yok erkek işi yok sana uygun bir iş değil diyerek engeller koymaya çalıştılar ama ben “PES ETMEDİM” ve işe başladım. İlk başlarda sürücülerin ve diğer insanlar şaşkınlıkla karşılasalar da sonrasında insanlar alıştı ve ben işe ayak uydurdum şuan mutluyum, içim rahat ve kendime inanıyorum.” Dedi. Aslı Ş. 19 yaşında liseden mezun olduktan sonra iş hayatına atılmış ve çoğu insanın erkek işi dediği işi yapıyor. Ve bu işi seviyor, eğlenerek yapıyor. Sabah 09.00 da mesaisi başlıyor akşamüzeri 17.00 da mesaisi bitiyor. Aslı Ş.’nin iş arkadaşları da Aslı’dan çok memnun. Onun istasyona neşe ve düzen getirdiğini söylüyorlar. Aslı’nın işine sahip çıktığını gelen müşterilerin ondan ve tavrından oldukça memnun kaldıklarını belirtiyorlar. Kadınlar bulundukları yere düzen, disiplin getirir ve renk katar. Bu sebeple bulundukları çoğu ortamda sevgi ve saygı hüküm sürmektedir.

Türkiye’de Kadınlara Sağlanan İş İmkanları

2019 da kadınlara sağlanan imkanlar oldukça artmakta. Artık kadınlar sadece belirli bir iş alanında kısıtlanmayarak her alanda iş sahibi olabilmektedirler. İş sahibi olan kadınlarının kendilerine olan güven ve saygının arttığını çalıştıkları her alanda kendilerini geliştirip çalıştıkları iş yerini daha yaşanabilir bir hale getirdikleri ve çalıştıkları iş yerlerini daha iyi bir konuma getirdikleri gözlemleniyor.

 

Türkiye’de Kadın Olmanın Zorlukları

Kadınlar seslerini duyurmaya çalışıyor ama son yıllarda kadın cinayetleri artmakta. Türkiye’de 2016 ‘da 304, 2017’de 280, 2018 yılında ise 299 kadının öldürüldü belirtildi. İşlenen kadın cinayetlerinin yüzde 72.8’inin evde işlediğini ve faillerinin yüzde 95’inin eş, partner ya da akraba olduğu açıklandı. Eğitim seviyelerine bakıldığında cinayet işleyenlerin yüzde 69’u ilk ve ortaokul mezunu, yüzde 18,9’u lise ve dengi okuldan mezun, yüzde 5,5’inin ise üniversite mezunu olduğu yapılan çalışma sonucu ortaya çıkmıştır. Eğitim seviyesi artıkça kadın cinayetlerinin azaldığı ortaya çıkmaktadır. Cinayetlerin bu denli arttığı dönemde kadına olan destek son derece önemli bir hale gelmiştir. Kocasından şiddet gördüğü için polis tarafından kadın sığınma evlerinde koruma altına alınan kadınlara, sokaklarda kalan kadınlara destek verilmeli ve sorunlarının çözüme kavuşturulması için millet, devlet olarak hep birlikte hareket edilmelidir. Her gün öldürülen şiddete maruz kalan tecavüze uğrayan kadınlar kendilerini anlatabilecekleri mecralar arıyorlar. Ancak maalesef toplumun vicdanını kanatan cinayetler yaşanmadıkça insanların ilgisi çekilmiyor. Kadınlar bile zor durumda olduğunu bildikleri halde yardımcı olmuyorlar. Duyarlı olursak cinayetler, ölümler büyük seviyede azalır. Sesiz kalmamalıyız

Bir Yorum Bırakın

Köşe Yazarlarımız

Nusrettin Dönek

DÜNYANIN EN ETKİLİ MUHALEFET PARTİSİ COVID-19 PARTİSİ

Yıldırım Kılınç

Akıllı bir yatırımın sırrı

İbrahim Kıran

Beşiktaş Galatasaray maç önü değerlendirmesi ve muhtemel ilk 11’ler

Nöbetçi Eczaneler

Nöbetçi Eczaneler

05 Ağustos 2021 nöbetçi tüm eczaneleri görüntüleyin.

Süper Lig Fikstürü

Günlük Burç Yorumları

Facebook

Twitter

En Çok Okunanlar

Anketler

Yenilenen Yazılımımız Sizce Nasıl?

Anket Sonuçları

Yükleniyor ... Yükleniyor ...