• Anasayfa /
  • /
  • ABD’li şirketlerin üçte ikisi, Çin’deki yatırımlarını artırma planı yapıyor

ABD’li şirketlerin üçte ikisi, Çin’deki yatırımlarını artırma planı yapıyor

11 Mart 2021 13:32 Haberler
ABD’li şirketlerin üçte ikisi, Çin’deki yatırımlarını artırma planı yapıyor

Çin’deki Amerikan Ticaret Odası’nın (AmCham) tarafından açıklanan rapora göre Çin’de faaliyet gösteren ABD’li şirketler Çin ekonomisinin büyümesine iyimser bakıyor.

Çin’deki Amerikan Ticaret Odası’nın (AmCham) tarafından açıklanan rapora göre Çin’de faaliyet gösteren ABD’li şirketler Çin ekonomisinin büyümesine iyimser bakıyor. Rapor için yapılan araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 75’inin önümüzdeki iki yılda Çin piyasasına dönük beklentilerinin iyimser olduğu, yüzde 81’inin de faaliyet gösterdikleri sektörün büyüyeceğine inandığı kaydedildi.

Günlük basın toplantısında bu raporu değerlendiren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, raporun Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin karşılıklı yarara ve ortak kazanca dayanması gerektiği gerçeğini bir kez daha yansıttığını söyledi. Araştırmaya katılan ABD’li şirketlerin üçte ikisinin Çin’deki yatırımlarını artırmayı planladığını hatırlatan sözcü, bunun yabancı sermayeli şirketlerin Çin piyasasına olan güveninin gün geçtikçe arttığını gösterdiğini ifade etti.

Sözcü, “Çin, reformları derinleştirerek dışa açılmayı genişletmeye devam edecek, piyasalaşma ve hukukun üstünlüğüne dayalı uluslararası bir iş ortamı kuracak; ABD’li şirketler dâhil olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden şirketlerin Çin’de yatırım yapmasına ve iş kurmasına kolaylık sağlayacak; Çinli ve yabancı şirketler arasındaki karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin güçlendirilmesine destek verecek” dedi.

Washington’dan açıklık, kapsayıcılık, karşılıklı yarar ve ortak kazanç ilkelerini izleyerek, Çinli şirketlere mantık dışı sınırlamalar getirmeye ve baskı uygulamaya son vermesini istediklerini dile getiren Zhao, Çin’in ABD ile birlikte, işbirliğine odaklanarak anlaşmazlıkları çözmeye, ikili ekonomik ve ticari işbirliğinin sağlıklı gelişmesi için uygun koşullar yaratmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak : Hibya Haber Ajansı

Bir Yorum Bırakın

Köşe Yazarlarımız

Nusrettin Dönek

DÜNYANIN EN ETKİLİ MUHALEFET PARTİSİ COVID-19 PARTİSİ

Yıldırım Kılınç

Akıllı bir yatırımın sırrı

İbrahim Kıran

Beşiktaş Galatasaray maç önü değerlendirmesi ve muhtemel ilk 11’ler

Nöbetçi Eczaneler

Nöbetçi Eczaneler

07 Mayıs 2021 nöbetçi tüm eczaneleri görüntüleyin.

Süper Lig Fikstürü

Günlük Burç Yorumları

Facebook

Twitter

En Çok Okunanlar

Anketler

Yenilenen Yazılımımız Sizce Nasıl?

Anket Sonuçları

Yükleniyor ... Yükleniyor ...